GönderenKonu: Üç Yol/Crossroad  (Okunma sayısı 1091 defa)

22 Ekim 2013, 21:30:07
 • Moderatör
 • Has Moro
 • ****
 • İleti: 388
 • 151 Mesajı Toplam
  314 Kere Beğenildi
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=PfcmbrkDvV0" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=PfcmbrkDvV0</a>


Bosna'daki katliamı anlatan ilk Türk filmi

Bosna ve Türkiye'de yaşanan dramları bir araya getiren Üç Yol filminin önemli kılan en büyük etken ise Bosna'da yaşanan katliam sonrasında kayıp ve toplu mezarları konu edinen ilk Türk filmi özelliğini taşımasıdır.

Balkon Film yapımcılığında, yönetmenliğini Faysal Soysal'ın üstlendiği başrollerinde Kristina Krepela, Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Alma Terzic, Faketa Salihbegovic, Rıza Akın'ın yer aldığı ' Üç Yol ' 25 Ekim'de Pinema Filmcilik tarafından vizyona sunuluyor.
'Üç Yol' filminin çekimleri Malabadi, Batman, Hasankeyf ve Midyat'ta başlayıp Saraybosna, Visokov, Mostar ve Poçitel'de tamamlandı. Oyuncular Türkiye, Bosna, Hırvatistan ve Arnavutluk'tan seçildi. Filmin müzikleri İran'ın önemli müzisyenlerinden Kayhan Kalhor'un eserlerinden seçildi. Ülkemizde de çok sevilen Rus müzisyen Evgeny Grinko 'Serenade' isimli çalışmasını, filmin fragman müziği için yeniden düzenledi.
Uluslararası bir ekibin çalışması sonucu ortaya çıkan 'Üç Yol'un hikayesi, Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname' adlı eserinde de iki kardeş köprü sayılan, Batman'daki Malabadi Köprüsü'yle acılara tanıklık etmiş Mostar Köprüsü'nü birleştiriyor.

'Üç Yol' ayrıca Bosna'da yaşanan katliam sonrasında kayıpları ve toplu mezarları konu edinen ilk Türk filmi özelliğini taşıması ile dikkatleri çekiyor. Daha önce yerli ve yabancı festivallerde kısa filmleri ile övgüler alan, ödüllü yönetmen Faysal Soysal, ilk uzun metraj projesi olan 'Üç Yol'da Bosna savaşında ve sonrasında yaşanan dramlara ayna tutuyor. Çocukluğunda yaşadığı acı olayın izlerini kalbinden atamayan ve bu yüzden sürekli kendisi ile hesaplaşma halinde olan Hasankeyfli şair Bünyamin ile ailesini ve yakınlarını kaybetmenin acılarıyla yüzleşmeye çalışan Boşnak - Sırp psikolog Zrinka'nın yolları Mostar Köprüsü'nde kesişir. Saraybosna'dan İstanbul'a ve ardından Hasankeyf'e uzanan yolculukta, karşımıza zaman zaman ruhsal bunalımlar, kadın intiharları, iki ülke mirasının kaybedilen manevi ve tarihi zenginliği ve tabi umut ve aşk tasvirleri çıkacak. Bünyamin, Zrinka ve Yusuf kendi iç yolculuklarında hem gerçeği hem de ölümsüz aşkı bulacak. Yönetmen Faysal Soysal, filmin kalbinde yer alan Yusuf, Bünyamin ve Züleyha'nın hikayesini, Bosna'da yaşanan insanlık dramlarının çerçevesinde yeniden yorumlarken, Türk Sineması adına yeni bir dil arayışını da sürdürüyor.

(http://www.timeturk.com/tr/2013/10/21/bosna-daki-katliami-anlatan-ilk-turk-filmi.html )

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aVuySLx6uwk" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=aVuySLx6uwk</a>


Smyy 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: hanizuh (08 Kasım 2013, 13:17:06), vuslat____ (30 Ekim 2013, 00:45:27), lilmoro (23 Ekim 2013, 23:12:13)
23 Ekim 2013, 23:32:22
Yanıtla #1
 • Hatırı Sayılır Moro
 • ***
 • İleti: 325
 • 177 Mesajı Toplam
  283 Kere Beğenildi
mooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooroooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

bu nedir yaaa
nerden çıktı bu böyle
ilk gördüm bi mutlu oldum tabi
sonra fragmanı izledim, çekimler çok kaliteli görünüyor gerçekten
ama tabi hemen birkaç eleştiri savurdum ortalığa

sonra bir de anlatandan dinleyince anlatılmak isteneni, gerçekten üzerinde düşünülmüşe benziyor
ve işini iyi yapan biri diye düşünüyorum, titiz çalışan biri
o nedir o mesajlar??
ve büyük de bir emek

tabi Yeryüzü Doktorları dedi hani o da hoşuma gitmedi değil :}

gitmeyi düşünüyorum morolar, paylaşırım burdan yorumları
bu sefer gerçekten düzgün bir şeyler yapabilmişize benziyor...

önümüzdeki sene temmuz ayında Ölüm Yürüyüşü'ne katılmak istiyorum ben de
dua edin bana morolar, bir aksilik çıkmasın da gidebileyim
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2013, 23:36:11 Gönderen: lilmoro »


lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (30 Ekim 2013, 00:45:22)