GönderenKonu: "Bilge Kral" Aliya İzzetbegoviç  (Okunma sayısı 1413 defa)

19 Ekim 2013, 19:48:03
  • Çevirmen
  • Has Moro
  • 151 Mesajı Toplam
    314 Kere Beğenildi

"Bilge Kral" Aliya İzzetbegoviç

"Selam sana ey halkım!
 Bu günleri gösteren yüce Allah'a hamd ediyorum. Tarihimizi kanımızla yazdık. Evlerimiz yakılıp yıkıldı. Düşmanlarımız mert değildi, alçakça katliamlar yaptılar. Yapılan katliamları dünya şimdilerde ortaya çıkartılan toplu mezarlardan anlamaktadır. Bu gerçekleri haykırmıştık, duyan olmamıştı. Tüm acılara rağmen çok şükür ayaktayız. Yıkılan ev ve camilerimizi yeniden inşa ettik. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Onlarla inşallah cennet'te buluşacağız. Onları Allah'ın ve meleklerinin huzurunda şanlı direnişlerinden dolayı kutlayacağız. Gelinen noktada her şey bitmiş değil, yeni başlıyoruz. Başlattığımız mücadelede eksiklikler olmasına rağmen bir yerlere geldik. Bundan sonra görev sizlerindir. İlerleyen yaşım ve sıhhatim nedeniyle aktif siyaseti bırakıyor, bir nefer olarak ömrümü halkıma hizmet etmek isteyen siyasilere destekle yaşayacağım. Allah'a hamd ediyorum ki bugün elimdeki dalgalanan bayrağı teslim edeceğim inanmış yüz binler var. Artık Bosna Hersek hür ve bayrağımız kendi topraklarımızda dalgalanıyor. Selam sana ey halkım. İmanınıza, bayrağınıza ve devletinize sımsıkı sarılın."

Aliya İzzetbegoviç kimdir?

Bosna Hersek'in kurulmasında büyük emeği geçen ve Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan devlet adamıdır.

1925'te Bosna-Hersek'in kuzey batısında bulunan Bosanski Samac kasabasında doğdu. Ailesi müslümandı. Lisede zeki ve göze batan bir öğrenciydi. 16 yaşında arkadaşlarıyla Mladi Muslimani (Müslüman Gençler Kulübü) adını verdikleri bir fikri kulübü kurdu. Bu kulüp fikri kulübünden sıyrılarak hayır ve eğitim faaliyetlerine öncelik veren aktif bir kulüp haline geldi. İkinci dünya Savaşı sonrası komünist Yugoslavya rejiminde müslümanların hakkını fikri ve eylemlerle korumaya çalıştı. Sonucunda yönetimin İslam'a karşıt uygulamalarında yumuşamalar gelişti. Verdiği demeçler ve yazdıkları yüzünden 14 yıl hapise çarptırıldı. Hapisten çıktığında komünist devletler çökmeye yüz tutuyorlardı. Bu çökme ve dolayısıyla federallerde ortaya çıkan bağımsızlık fikri ile İzzetbegoviç Bosna'nın bağımsızlığı için çalıştı. Seçimlere adaylığını koydu ve Bosna cumhurbaşkanı oldu.

Bu olaylar neticesinde Bosna Hersek 1 Mart 1992'de bir referandumla bağımsızlığını ilan etti. Referandumda halkın % 62,8'i bağımsızlığı tercih etmişti. Ancak Sırplar hemen arkasından Bosna-Hersek yönetiminde söz sahibi olan Müslümanlara karşı savaş açarak bir katliam hareketi başlattılar. Sırplar Bosna-Hersek'in önemli şehirlerini işgal ettiler. Bu işgal hareketi bir milyona yakın müslümanı göçe zorladı. Sırplar işgal ettikleri yerlerde hem katliam hem de yıkım gerçekleştiriyorlardı. Özellikle camileri ve İslami izler taşıyan tarihi eserleri yıkmaya özen gösteriyorlardı.

Sonuçta AB ve ABD'nin gerekeni yapmaları gerektiği halde bu iki güç sadece olanları izledi. Bosna Hersek'te bir soykırım yaşandı. İzzetbegoviç'in daha fazla müslüman kanının dökülmesini engellemek için 1995'te ABD tarafından dayatılan Dayton Anlaşması'nın imzalamasıyla savaş sona erdi.

Bilge Kral olarak anılan İzzetbegoviç 2003 yılında vefat etti.

"Bizler insan olmaya ve insan kalmaya çalıştık ve başarılı olduk. Ancak bunu onlardan(Sırplardan) dolayı yapmadığımızın altını çizmeliyim. Kendimizden dolayı insan kalmaya çalıştık, onlardan dolayı değil. Onlara hiçbir şey borçlu değiliz. İnsan olmak ve insan kalmak, Allaha ve kendimize karşı sorumluluğumuzdur. Onlara karşı değil."

"Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın."

Ruhun Şad Olsun Aliya İzzetbegoviç.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_II49q57YUQ" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=_II49q57YUQ</a>
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2013, 20:02:48 Gönderen: Smyy »

Smyy 'nin Mesajlarını Beğenen 5 Kullanıcı: reyyan_c (25 Ocak 2014, 15:37:00), hanizuh (08 Kasım 2013, 13:17:34), vuslat____ (30 Ekim 2013, 00:49:54), Angel moro (20 Ekim 2013, 15:23:02), -büşra (20 Ekim 2013, 11:22:07)
19 Ekim 2013, 23:19:07
Yanıtla #1
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
bugün Ülke TV çok güzel bir belgesel yayınladı "Aliya'nın Anısına" adında
kendisi de vardı konuşanlar arasında, akraba ve tanıdıkları da, bulamadım internette
tamamını izleyemedim bulursam paylaşırım
gerçekten güzel hazırlanmıştı

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (30 Ekim 2013, 00:49:59)
20 Ekim 2013, 00:25:08
Yanıtla #2
  • Çevirmen
  • Has Moro
  • 151 Mesajı Toplam
    314 Kere Beğenildi
bugün Ülke TV çok güzel bir belgesel yayınladı "Aliya'nın Anısına" adında
kendisi de vardı konuşanlar arasında, akraba ve tanıdıkları da, bulamadım internette
tamamını izleyemedim bulursam paylaşırım
gerçekten güzel hazırlanmıştı

Evet onu ben de izledim,gerçekten çok iyiydi.Yukarda paylaştığım video da o belgeselde geçiyordu,tamamını bulursak paylaşalım çok iyi olur :)         

Smyy 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (30 Ekim 2013, 00:50:13)
30 Ekim 2013, 00:58:40
Yanıtla #3
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=LzIdvQkbxAU" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=LzIdvQkbxAU</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Uvl_JbRRVWw" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=Uvl_JbRRVWw</a>

Dediğiniz belgeseller bunlar değil zannımca ama tam detaylı hepsini izleyedim.
Ama bu belgeseller de bizlere biraz olsun onun hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar diye tahmin ediyorum.

"We got all my moros in here
Put your hands up way high"
Out to change the game - el Moro
Withstand the pain - el Moro
Knock them out' the frame - el Moro
If ya don't settle for less - el Moro
Always God bless - el Moro
Take out the best - el Moro
We are Moro's - Outland Moro's

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: lilmoro (25 Ocak 2014, 20:18:56), smyy (15 Aralık 2013, 23:36:12)