GönderenKonu: Dublörün Dilemması- Murat Menteş  (Okunma sayısı 5516 defa)

15 Ocak 2013, 14:57:05
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi
Oldum olası İslami hassasiyete sahip yazarların romanlarına karşı hep mesafeli durmuşumdur. Çünkü bir çoğu mesaj verme gayesinden romana gerekli akıcılığı ya da heyecanı veremiyorlardı. İlla ki bir noktada eksiklik, olmamışlık hissi uyandırıyordu. Ya da çok genel konuşup yiğitlerin hakkını yemeyelim, benim okuduklarım hep öyle çıkıyordu. :D
Dublörün Dilemması bu tabumu yerle bir etti. Kitap çıkalı 7 yıl olmuş, ben nerelerdeymişim de bu kitabı okumamışım dedim.
Edebiyatı tadında bırakıp içinizi baymayan, ince zeka ürünü bu kitabı okurken Oscar Ödüllü bir aksiyon filmi izler gibi hissediyorsunuz. Araya serpiştirdiği genel kültür kırıntılarından bildiklerinize rastlayınca ayrı bir mutlu oluyor, kitaba daha bir aşkla bağlanıyorsunuz. Senaryosu bildiğimiz romanlar gibi olmayan, asıl adamı bildiğimiz kahramanlar gibi olmayan bu kitabı ben çok sevdim. Kitap hakkında konuşup heyecanı kaçırmak istemiyorum o yüzden okumanızı şiddetle tavsiye edip yazıyı bitiriyorum.
Sevgili yazarımız Murat Menteş abimizin de bu resmini çok sevdiğimi belirtmek isterim. Birçok yazar gibi 'hem ben güzelim hem kitabım güzel. Ama ben daha güzelim :party:' tribine girmemiş :D

fatimas hand 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: -büşra (30 Mayıs 2013, 18:52:40), vuslat____ (23 Ocak 2013, 18:59:55)
15 Ocak 2013, 23:37:21
Yanıtla #1
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
O zaman bana bunu açıkla Fatma :

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=JW854fOvuZs" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=JW854fOvuZs</a>

oku anlarsın da diyebilirsin :D

Ayrıca ilk resimde Onur Ünlü mi görüyorum ?
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2013, 23:53:39 Gönderen: Reyyan »

Reyyan 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: kaf dagli (16 Ocak 2013, 00:49:13)
23 Ocak 2013, 15:45:31
Yanıtla #2
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi
Şimdi efenim öhhö öhö açıkcası videoyu pek anlamadım. Dublörün Dilemmasını okudum sadece Murat Menteş'ten. Korkma Ben Varım kitaplığımda ama hala başlayamadım. Yani videonun ilk kısmındaki 'tanışmak için bahane aramak' esprisi korkma ben varımda geçiyorsa, sana
oku anlarsın :D
demeden önce benim okumam gerekiyor :D

Diğer kısımda da 'korkma ben varım'ı bütün olarak dile getirmesinin dışında Dublörün Dilemması'nda geçen ve asla bahsedip kitabın heyecanını kaçırmak istemediğim bir takım 'olaylar olaylaarr' da var. Yani sonuç olarak
oku anlarsın :D

:D
Ve de sen söyleyene kadar Dublörün Dilemması'nın kapağında Onur Ünlü olduğunu fark etmemiştim :))) Sahiden en soldaki adam Onur Ünlü'nün hık demiş burnundan düşmemiş mi :D

23 Ocak 2013, 16:49:44
Yanıtla #3
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
Ve de sen söyleyene kadar Dublörün Dilemması'nın kapağında Onur Ünlü olduğunu fark etmemiştim :))) Sahiden en soldaki adam Onur Ünlü'nün hık demiş burnundan düşmemiş mi :D

Sırf bu yüzden bile alıp okuyabilirim kitabı  :D  Teşekkürler ederiz efenim  :papatya:

Diğer kısımda da 'korkma ben varım'ı bütün olarak dile getirmesinin dışında Dublörün Dilemması'nda geçen ve asla bahsedip kitabın heyecanını kaçırmak istemediğim bir takım 'olaylar olaylaarr' da var.

O zaman ikinci kısım iki kitapla da ilgili fakat ilk kısmın ne olduğu belli değil öyle mi diyosun. Amaaan ben okur anlarım tamam senden fayda yok   :party:

23 Ocak 2013, 17:05:21
Yanıtla #4
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi
bir kişiyi daha bu mükemmel romanı okumaya teşvik ettiysem ki bknz:
Sırf bu yüzden bile alıp okuyabilirim kitabı  :D 

Amaaan ben okur anlarım   :party:

mission accomplished  :coolboy: gerisi teferruat :D

fatimas hand 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (23 Ocak 2013, 19:03:37)
23 Ocak 2013, 19:06:49
Yanıtla #5
bir kişiyi daha bu mükemmel romanı okumaya teşvik ettiysem ki bknz:

mission accomplished  :coolboy: gerisi teferruat :D

İnsanları çok güzel kitap okumaya teşvik ediyorsun Fatimas moro vallaha kaç yıldır kitap okutmak için kendimi yırtıyorum daha yeni yeni bir miktar sonuç alabildim, Konuyu ve yorumları okurken tek kelimeyle "PES" dedim (Hoş "pes" zaten tek kelime ya bir daha neden "tek kelimeyle" diye belirtmek istedim ben de anlamadım  :bilemicem: ) Neyse gerçekten tebrik ediyorum moro seni...  :clapping:
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2013, 19:09:50 Gönderen: Ali(vuslat____) »

"We got all my moros in here
Put your hands up way high"
Out to change the game - el Moro
Withstand the pain - el Moro
Knock them out' the frame - el Moro
If ya don't settle for less - el Moro
Always God bless - el Moro
Take out the best - el Moro
We are Moro's - Outland Moro's

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: fatimas_hand (23 Ocak 2013, 21:21:57)
23 Ocak 2013, 19:28:30
Yanıtla #6
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
Çok alakasız bir yorumla geliyorum :D

Konuyu ve yorumları okurken tek kelimeyle "PES" dedim (Hoş "pes" zaten tek kelime ya bir daha neden "tek kelimeyle" diye belirtmek istedim ben de anlamadım  :bilemicem: )

Hocam affınıza sığınarak soruyorum, zaten "tek kelimeyle" tabiri tek kelimeler için kullanılmaz mı ? vurgu yapmak bâbında. Bir de "tek kelimeyle çok güzel" diyip tek değil iki kelime kullananlar var, bence hata onlarda. Siz bir öğretmensiniz, ben bir öğrenci, neden böyle bir haddini bilmezlik yaptım bilmiyorum :D

Reyyan 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: seyma (17 Şubat 2013, 14:00:28), vuslat____ (23 Ocak 2013, 19:37:37)
23 Ocak 2013, 19:42:39
Yanıtla #7
Çok alakasız bir yorumla geliyorum :D

Hocam affınıza sığınarak soruyorum, zaten "tek kelimeyle" tabiri tek kelimeler için kullanılmaz mı ? vurgu yapmak bâbında. Bir de "tek kelimeyle çok güzel" diyip tek değil iki kelime kullananlar var, bence hata onlarda.

Haklısın onlara ben de çok kızıyorum... "Tek kelimeyle müthiş" demek yerine "Tek kelimeyle çok güzel" diyor ve benim sinirlerimi hoplatıyorlar... :D
Bizim deyimlerimiz kullanılırken titizlik istiyorlar öyle rastgele kullanılmamaları gerekiyor bence...

Siz bir öğretmensiniz, ben bir öğrenci, neden böyle bir haddini bilmezlik yaptım bilmiyorum :D

Estağfurullah Reyyan hanım ne demek... Hoca olamadık biz daha, hem hoş hoca olmak da istemiyorum ya... :D Öğrencilerimin benimle konuşmalarını iserim ben ders ders dışı her konuda... Sorular sorsunlar muhabbet etsinler fark etmez... O yüzden bu yorumunuzu hadsizlik olarak nitelendirmediğimi bilmenizi istiyorum... :)

23 Ocak 2013, 20:00:50
Yanıtla #8
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
Estağfurullah Reyyan hanım ne demek... Hoca olamadık biz daha, hem hoş hoca olmak da istemiyorum ya... :D Öğrencilerimin benimle konuşmalarını iserim ben ders ders dışı her konuda... Sorular sorsunlar muhabbet etsinler fark etmez... O yüzden bu yorumunuzu hadsizlik olarak nitelendirmediğimi bilmenizi istiyorum... :)

Sağolasın vuslat moro. Çağın aranılan hocasısınız  :music:

Haklısın onlara ben de çok kızıyorum... "Tek kelimeyle müthiş" demek yerine "Tek kelimeyle çok güzel" diyor ve benim sinirlerimi hoplatıyorlar... :D
Bizim deyimlerimiz kullanılırken titizlik istiyorlar öyle rastgele kullanılmamaları gerekiyor bence...

Evet aynen öyle. Biz böyle konuşup bunu uygulamaya geçirince morolar bizimle konuşurken dikkatli olma zahmetine girip geriliyorlarmış morocan, burdan duyuralım.

Hiç gerek yok öyle şeylere morocanlar, rahaatça kurallara uymayabilirsiniz :D Biz sıfatımızın hakkını vermeye çalışıyoruz sadece. İki lafın belini kıracağız diye rahatsızlık verip soğutma niyetimiz yok yani :D

Reyyan 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (23 Ocak 2013, 21:32:10)
23 Ocak 2013, 21:34:48
Yanıtla #9
Evet aynen öyle. Biz böyle konuşup bunu uygulamaya geçirince morolar bizimle konuşurken dikkatli olma zahmetine girip geriliyorlarmış morocan, burdan duyuralım.

Hiç gerek yok öyle şeylere morocanlar, rahaatça kurallara uymayabilirsiniz :D Biz sıfatımızın hakkını vermeye çalışıyoruz sadece. İki lafın belini kıracağız diye rahatsızlık verip soğutma niyetimiz yok yani :D

Öyle mi? Ama ben bazen dayanamayıp (gerçekten uzun zamandır canımı sıkan bazı durumlarda sadece) kızıyorum ama gerçekten rahat davranabilirsiniz Özgürce konuşun benim söylediklerimi bir öğüt olarak kabul edin... Bu açıdan Reyyan moroya katılıyorum rahat olun  :kalpver: ama güzel Türkçemizi de katletmeyin bir zahmet...  :gelbakam:

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: reyyan_c (23 Ocak 2013, 22:31:42)
14 Şubat 2013, 02:05:27
Yanıtla #10
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi

burda benden bahsediliyor sanki :D

şu bir gerçek ki, yakın zamana kadar buralarda sanki bir arkadaşımla chatleşirmiş gibi bir klavye kullanıyordum. mesela değil yazacaksam e ve ğ harflerine parmaklarımı uzatmaya üşenip diil yazardım (üşengeçlikte son noktayım herhalde. parmak uzatmaya üşeniyorum! allah benim hayrımı versin :D ) hatta eski iletilere baktığınızda benim ergence yazılarımı görebilirsiniz. sonra baktım bazı morolar dilekçe yazar gibi bir ciddiyetteler dedim bugüne bugün has moroyum bari biraz dikkat edeyim. kötü de olmadı.
neyse.
üstünden o kadaaar zaman geçmesine ve üstüne o kadar geyik yapılmasına rağmen bana edilmiş bir iltifatı asla kaçırmam.
İnsanları çok güzel kitap okumaya teşvik ediyorsun Fatimas moro vallaha kaç yıldır kitap okutmak için kendimi yırtıyorum daha yeni yeni bir miktar sonuç alabildim, Konuyu ve yorumları okurken tek kelimeyle "PES" dedim (Hoş "pes" zaten tek kelime ya bir daha neden "tek kelimeyle" diye belirtmek istedim ben de anlamadım  :bilemicem: ) Neyse gerçekten tebrik ediyorum moro seni...  :clapping:
teşekkür ederim ali vuslat moro. okurken resmen şımardım  :utanmis: bu cümlelerin üstüne ben oturur birkaç kitap tavsiyesi daha yazarım :dans: ve de reyyan bu cümlelerin üstüne konuyu dağıtmışsın ya, ceza sana, hemen dublörün dilemmasına başlıyorsun! :gelbakam:

14 Şubat 2013, 12:52:31
Yanıtla #11
sonra baktım bazı morolar dilekçe yazar gibi bir ciddiyetteler

üstünden o kadaaar zaman geçmesine ve üstüne o kadar geyik yapılmasına rağmen bana edilmiş bir iltifatı asla kaçırmam.teşekkür ederim ali vuslat moro. okurken resmen şımardım  :utanmis:

İlk cümle de bana gelmiş galiba... (belki üstüme alınmış olabilirim ama yine de kafam acıdı çok büyük taş atmışsın Fatima moro :D )
Üniversitede birkaç tez yazmanın faydası bu bende kılavyede ve normal hayatta dil bilgisi kurallarına çok dikkat eder oldum. :)
Hem kötü olmamış daha güzel görünüyor böyle yazdıklarınızı okurken.

Estağfurullah ne demek okumak söz konusu oldu mu herkes her türlü iltifata layıktır bence... :)

18 Şubat 2013, 15:31:00
Yanıtla #12
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi
İlk cümle de bana gelmiş galiba... (belki üstüme alınmış olabilirim ama yine de kafam acıdı çok büyük taş atmışsın Fatima moro :D )

yok hocam o taşı reyyana atmıştım aslında ama ıskalamışım heralde :D zamanında onunla böyle takılmıştım da dilekçe yazar gibisin  demiştim.

Hem kötü olmamış daha güzel görünüyor böyle yazdıklarınızı okurken.

bu cümleyi de iltifat kılıfına sokup teşekkür edip bir defa daha dublörün dilemmasını okuyun diyip nihayet susuyorum :D

fatimas hand 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (18 Şubat 2013, 18:10:04)
18 Şubat 2013, 18:11:14
Yanıtla #13
bu cümleyi de iltifat kılıfına sokup teşekkür edip bir defa daha dublörün dilemmasını okuyun diyip nihayet susuyorum :D

İnşallah burada bulabilirsem okumaya çalışırım... :)

18 Şubat 2013, 18:16:50
Yanıtla #14
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi
orası neresi hocam? ??? diye sormazsam ayıp olur şimdi :D

fatimas hand 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (18 Şubat 2013, 23:36:16)
18 Şubat 2013, 23:36:03
Yanıtla #15
orası neresi hocam? ??? diye sormazsam ayıp olur şimdi :D

:) Doğru ayıp olur... :P
Kahramanmaraş... (şu an olduğum yer)
Burada aradaığım kitapları genelde buldum ama bu kitabı bilmiyorum bakalım bulabilecek miyim?...
Olmadı Konya'ya gidersem bir ara orada ararım orada vardır büyük ihtimalle boşuna büyükşehir dememişler ya!..
(Konya da memleketim yeni bir soru gelme ihtimaline binaen söyleyeyim dedim. :D )

30 Mayıs 2013, 18:49:21
Yanıtla #16
  • Çaylak Moro
  • **
  • ~El Moro~
  • 10 Mesajı Toplam
    12 Kere Beğenildi
murat menteş'i ilk kez edebiyat hocamdan duymuştum. ruhi mücerreti de okumam için önermişti ama önce dublörün dilemmasını okuyayım falan diye okumadım daha. :D sırayla dublörün dilemması, korkma ben varım ve ruhi mücerret okunacak. :P :D
internetten murat menteş'in köşe yazılarına bakmıştım. bi de onur ünlü ile arkadaş olduğunu öğrenince çok sevinmiştim. :D bunu da araştırırken görmüştüm. :D
Murat Menteş ile bir röportajdan:
Soru: Kitabında kelimelerle oyun oynayarak, fırlama ifadelere başvurarak can sıkıntını mı gidermeye çalışıyorsun Murat?
Cevap: Ben aslında 'kelime oyunu' tabirinden hoşlanmıyorum. Kelimeler nimettir, nimetle oyun olmaz.
bu arada çok güzel konu, teşekkürler. :)

-büşra 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (31 Mayıs 2013, 17:49:52)
02 Haziran 2013, 17:03:02
Yanıtla #17
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
Okudum.

Böyle bir romana sahip olduğumuz için gurur duymamız gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra okuduğum yerli romanlar ne kadar sarsa da Dublörün Dilemması kadar tat veremez galiba. Resmen eğlendim, ve kelimelerin o hale gelip daha da güzelleşeceği hiç aklıma gelmezdi.

Fatmaya bir not: O L&M videosunda çok bişey aramamak lazım bence. Paylaşan kendi fikrini paylaşmış sanırım. Belki tanışma sahnesi fikrin orijinalliği açısından benzetilebilir ama birebir aynısı yok kitapta. İkinci kısım da sadece isme atıf galiba. Ay bilemedim yani.

Okuyanlara bir not: Markette Nuh Tufan'ın iç sesi satılsa, gidip alsam, eğlenmek için başka hiçbir şeye ihtiyaç duymazdım. Kendi kendime yeterdim :D

Serüvenim Korkma Ben Varım ille devam etmekte...

Reyyan 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: seyma (02 Haziran 2013, 18:45:00)
02 Haziran 2013, 18:57:43
Yanıtla #18
  • Moderatör
  • Üstad Moro
  • 168 Mesajı Toplam
    248 Kere Beğenildi
 :'( ağlamıyorum gözüme Reyyan'ın beğenisi kaçtı. :D
Fatmaya bir not: O L&M videosunda çok bişey aramamak lazım bence. Paylaşan kendi fikrini paylaşmış sanırım. Belki tanışma sahnesi fikrin orijinalliği açısından benzetilebilir ama birebir aynısı yok kitapta. İkinci kısım da sadece isme atıf galiba. Ay bilemedim yani.
spoiler vermek istemiyorum ama Leylaların çok olması bana kitabın finalini anımsattı biraz. :karisik:
Serüvenim Korkma Ben Varım ille devam etmekte...
Ben hemen üstüne okuyamadım aman bişey olur da bıkarım maazallah diye. Araya başka yazarlar girsin istedim. Şimdi de finallerden dolayı okuyamıyorum.
En kısa zamanda okur, burda konu açar, onu da beğeniriz o zaman  ;)

02 Haziran 2013, 19:46:49
Yanıtla #19
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
spoiler vermek istemiyorum ama Leylaların çok olması bana kitabın finalini anımsattı biraz. :karisik

zpoylır vermek istemiyorum ama :D videonun ikinci kısmı Korkma Ben Varım, birinci kısmı Dilemma ile ilgili gibi anladım ben hazırlayanın derlemesinden ama dediğin gibi olabilir.

Okuyun vesselam :D

Etiket: