GönderenKonu: rim banna  (Okunma sayısı 7675 defa)

11 Kasım 2012, 20:15:47
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 61 Mesajı Toplam
    111 Kere Beğenildi
dün gece çok enteresan bir şekilde tanıştım rim banna ile niye bu kadar geç kalmışım bilmiyorum.

rim banna filistinli aktivist ve müzisyen. filistin meselesini ele alıyor şarkılarında. sözü hiç eğip bükmeden söylüyor ne söylüyorsa.sözünü sakınmıyor. on albümü mevcutmuş.ben de henüz yeni tanışma aşamasındayım ama şu üç şarkısını paylaşmadan edemedim

bir fotoğraf var hani hepimizin bildiği israil tankının önünde elinde taşla duran bir çocuk fares odeh. ikinci intifada sırasında 14 yaşındayken bir sembol haline gelen fares odeh israil tarafından şehit edilmişti. bu şarkı onun için. bir animasyon buldum  youtubeda şarkının arkasında bu kötülüğü size yapmalımıyım bilmiyorum ama buyrun :
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=p7BYSn9_fcs" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=p7BYSn9_fcs</a>

bu da şarkının sözleri The butterfly will carry you to the back of a cloud
The gazelle will run with you to a hollow of sycamore
The scent of bread and will carry you, a martyr, to the embrace of your mother 
The star said to him, "take me to the courtyard of my house"
"Take me to the mattress of my slumber"

Sleepiness climbed up my sides
And sat down in my head
The Gazan boy spoke to his shadow

In the mother's heart is a hiding place for her children and her sadness
In the mother's embrace and her heart
The bereaved mother has a heart of milk and glass
The father who's lost his son has a heart of tears with which he lights the lamp

bir de bu var sarah ,gerçek bir hikayeye atıfmış malesef bu da
''sarah, sarah sarai filistin topraklarında ilk adımlarını atıyordu onun kahkası filistin semasını kaplıyordu. gafil avladı keskin nişancı onu kafasından vurarak, sarah'ın küçük kafasından, sarah'ın gözlerindeki bağı çöz ki katilinin yüzünü görsün,gözlerindeki bağı çöz ki sarah katilinin yüzünü görsün''
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=K5moLcrLE3Y" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=K5moLcrLE3Y</a>

son olarak ilk dinlediğim şarkısı defend freedom arkadaki ingilizce ses sanırım bush'un sesi
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jCT06WBWVLc" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=jCT06WBWVLc</a>
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2012, 21:30:31 Gönderen: kaf dagli »

kaf dagli 'nin Mesajlarını Beğenen 8 Kullanıcı: hanizuh (09 Aralık 2012, 14:12:48), smyy (26 Kasım 2012, 01:10:53), reyyan_c (21 Kasım 2012, 23:45:47), Angel moro (21 Kasım 2012, 13:19:11), vuslat____ (19 Kasım 2012, 11:49:25), seyma (17 Kasım 2012, 22:22:31), kArAkiF (15 Kasım 2012, 20:33:10), büşra (12 Kasım 2012, 01:26:13)
17 Kasım 2012, 22:28:20
Yanıtla #1
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
maşaAllah kadının diksiyonuda çok iyi. kelimeleri çıkarmakta çok da güçlük çekmedim doğrusu. sağolasın kaf bu paylaşımın için :happy:

ayrıca sana bir şey de söylemek istiyorum. bilmem hatırlar mısın bir sohbetimizde bana fırsat bulduğumda mutlaka arapça eğitimi al yurtdışında demiştin. Allah'a şükür gerçekleştirdim bunu ve ne kadar haklı olduğunu anladım. bambaşka bir tecrübeymiş cidden :)

17 Kasım 2012, 23:27:53
Yanıtla #2
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 61 Mesajı Toplam
    111 Kere Beğenildi
evet ya telaffuzu anlama açısından çok yardımcı oluyor. sanki bizim için söylüyor, özene bezene :) rica ederiz efenim ne demek ayrıca.

a öyle mi çok sevindim hayırlı olsun Allah tekrarını nasip etsin :) Bu karışıklıkta nereye gittin peki ? Ne kadar kaldın ?
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2012, 23:37:30 Gönderen: kaf dagli »

18 Kasım 2012, 19:22:10
Yanıtla #3
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
amin inşaAllah sende bende tekrar fırsat bulabiliriz :)
karışıklığın merkezine gittim Mısır'a :D 50 gün kaldım ramazanda da ordaydım
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2012, 19:23:06 Gönderen: seyma »

18 Kasım 2012, 21:24:00
Yanıtla #4
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 61 Mesajı Toplam
    111 Kere Beğenildi
Mısır demek bak şimdi daha da bir imrendim :)ramazan tecrübesi de ayrı bir güzel olmuştur bir arap ülkesinde
 amin amin en kısa zamanda inşallah  ;)
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2012, 21:38:54 Gönderen: kaf dagli »

18 Kasım 2012, 23:02:17
Yanıtla #5
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
ya evet ramazanda bir başka oluyo evleri ramazana özel ışıklar ve örtülerle süslüyorlar ayrıca herkes çok yardımsever oluyor
inşaAllah sanada nasib olur en kısa zamanda :))
sen nereye gitmiştin arapça için

19 Kasım 2012, 01:36:45
Yanıtla #6
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 61 Mesajı Toplam
    111 Kere Beğenildi
ben ürdün'e gitmiştim.Kızıldeniz'den Mısır'a selam çaktık ama gidemedik malesef.İçimde gitgide büyüyen bir Tahrir aşkı var nasip olur inş.biz de ramazanın ilk sahurunu yapıp yola çıkmıştık.orda da hazırlıklar çok güzeldi -bir de hurmalar :) - aslında biz de yapsak keşke evleri fenerlerle falan süslesek güzel olur aslında 

19 Kasım 2012, 11:55:31
Yanıtla #7
Teşekkürler Kaf ilk şarkı her ne kadar beni alt-üst etse de... :'(
Allah razı olsun...

"We got all my moros in here
Put your hands up way high"
Out to change the game - el Moro
Withstand the pain - el Moro
Knock them out' the frame - el Moro
If ya don't settle for less - el Moro
Always God bless - el Moro
Take out the best - el Moro
We are Moro's - Outland Moro's

19 Kasım 2012, 19:53:36
Yanıtla #8
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
ben ürdün'e gitmiştim.Kızıldeniz'den Mısır'a selam çaktık ama gidemedik malesef.İçimde gitgide büyüyen bir Tahrir aşkı var nasip olur inş.biz de ramazanın ilk sahurunu yapıp yola çıkmıştık.orda da hazırlıklar çok güzeldi -bir de hurmalar :) - aslında biz de yapsak keşke evleri fenerlerle falan süslesek güzel olur aslında 

Allah bana bir akşam Tahrir'de namaz kılmayı nasib etti elhamdülillah :carefree: Allah nasib ederde gidersen Mısır'da bizim bildiğimiz gibi hurma bulamayacaksın. yiyecek yönünden herhalde en damak zevki olmayan Arap ülkesi Mısır'dır :D
Ramazan coşkusu ne demek ben orda anladım burda pek insanların üzerinde belli olmuyor Ramazan'ın geldiği

Teşekkürler Kaf ilk şarkı her ne kadar beni alt-üst etse de... :'(
Allah razı olsun...

ilk şarkı benide çok hüzünlendirdi gerçekten
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2012, 19:58:34 Gönderen: seyma »

seyma 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (19 Kasım 2012, 21:35:54)
20 Kasım 2012, 20:11:30
Yanıtla #9
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 61 Mesajı Toplam
    111 Kere Beğenildi
o zaman sakın ilk şarkının ardına daha fazla düşmeyin sakın Faris Odeh'in annesinin söylediklerini, onunla yapılan röp'ü okumayın.

Allah bana bir akşam Tahrir'de namaz kılmayı nasib etti elhamdülillah :carefree: Allah nasib ederde gidersen Mısır'da bizim bildiğimiz gibi hurma bulamayacaksın. yiyecek yönünden herhalde en damak zevki olmayan Arap ülkesi Mısır'dır :D
Ramazan coşkusu ne demek ben orda anladım burda pek insanların üzerinde belli olmuyor Ramazan'ın geldiği

Allah kabul etsin şeyma, tek gideyim de aşın da ekmeğin de gözüm yok,azığımı yapar giderim :)

kaf dagli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (21 Kasım 2012, 13:15:23)
21 Kasım 2012, 13:17:00
Yanıtla #10
o zaman sakın ilk şarkının ardına daha fazla düşmeyin sakın Faris Odeh'in annesinin söylediklerini, onunla yapılan röp'ü okumayın.

Okuyalım moro okuyalum bari bunu yapalım tek yüreğimiz sızlasın, başka yapabildiğimiz bir şey yok... :(
Dua ve israil ürünlerini boykot etmek ve de olayları izlemekten başka ne yapabiliyoruz ki?... :'(

21 Kasım 2012, 18:53:31
Yanıtla #11
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
Allah kabul etsin şeyma, tek gideyim de aşın da ekmeğin de gözüm yok,azığımı yapar giderim :)

amin morom inşAllah birgün nasib olur sanada :)
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2012, 15:28:01 Gönderen: seyma »

21 Kasım 2012, 23:45:16
Yanıtla #12
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
- Beni bilen var bilmeyen var baştan söyleyeyim, yazdıklarım "tariz" sanatını içermektedir -

- aslında biz de yapsak keşke evleri fenerlerle falan süslesek güzel olur aslında 

Aa olur mu morocan. Biz Ramazan'ın gelişini evlerimizi sokaklarımızı süsleyerek kutlarsak kim yapacak batı özentiliğini ? Kim yapacak yılbaşında çam ağacı süslemesi ? Biz Ramazan değil noel kutlarız. Çağdaş olalım lütfen.

Reyyan 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: kaf dagli (23 Kasım 2012, 11:50:10), seyma (22 Kasım 2012, 15:28:31), vuslat____ (22 Kasım 2012, 00:43:21)
22 Kasım 2012, 00:47:26
Yanıtla #13
- Beni bilen var bilmeyen var baştan söyleyeyim, yazdıklarım "tariz" sanatını içermektedir -

Aa olur mu morocan. Biz Ramazan'ın gelişini evlerimizi sokaklarımızı süsleyerek kutlarsak kim yapacak batı özentiliğini ? Kim yapacak yılbaşında çam ağacı süslemesi ? Biz Ramazan değil noel kutlarız. Çağdaş olalım lütfen.

Değil mi moro, değil mi?!...
O değil de süslemelerden filan geçtim gerçekten eski zamanlardaki gibi herkesin birbirine saygılı bir şekilde davrandığı o güzel Ramazan günlerini tekrar bulsam ben ona da şükredecem morocum. Şimdilerde kimsecikler hatta Müslüman gibi giyinip Müslüman gibi davrananlar (Rahatsızlık vs. nedeniyle tutamayanlar müstesnadır) bile hiç saydı göstermeden sokaklarda lokantalarda vs. oruçlulara eziyet edercesine dolaşmasalar... Başka da bir istğim yok benim bu zamanda...

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: reyyan_c (25 Kasım 2012, 19:10:26)
23 Kasım 2012, 12:18:39
Yanıtla #14
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 61 Mesajı Toplam
    111 Kere Beğenildi
ben de birazdan söyleyeceklerimin yanlış ve kişisel algılanmamasını rica ederim. Sadece Gazze'deki son olayla birlikte Twitter'da Facebook'ta sıkça gördüğüm, bazen kendimde de farkettiğim bir şeyi belirtmek istiyorum :)

Dua ve israil ürünlerini boykot etmek ve de olayları izlemekten başka ne yapabiliyoruz ki?... :'(
daha ne yapacaktınız hocam ? bence bu hissiyatımız ettiğimiz duaların etkisini azaltan bir durum. böyle söylediğimizde ettiğimiz duaya kendimiz inanmıyormuşuz gibi geliyor bana. daha da ilerisi niyazda bulunduğumuzun kudretine şüphe karıştırıyormuşuz gibi geliyor. tabii ki olayların siyasi, ekonomik, güç ilişkili, gizli hesaplı, çıkarlı bir çok yönü var ama ettiğimiz duaların alemi şekillendirişini, aleme olan etkisini es geçmeyelim. bunca desteğe,güce rağmen İsraile karşı hala direnebilen bir topluluğun olması sizce akıl karı mı ? bunda bizim duamızın hiç katkısı yok mu? Olayları oturduğumuz yerden çaresizlikle izlemenin sonucu söylüyoruz tabii ki bunu bu hissiyatı , temiz niyetinizi, kasdınızı biliyorum size değil başta kendime de söylüyorum . duamızı küçümsemeyelim. inanmadan ettiğimiz bir dua neden kabul olsun ki ? Furkan 77'yi  hatırda tutalım.
selametle hayırlı cumalar

kaf dagli 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: seyma (26 Kasım 2012, 20:11:18), reyyan_c (25 Kasım 2012, 19:00:36), vuslat____ (23 Kasım 2012, 19:28:08)
23 Kasım 2012, 19:32:53
Yanıtla #15
daha ne yapacaktınız hocam ? bence bu hissiyatımız ettiğimiz duaların etkisini azaltan bir durum. böyle söylediğimizde ettiğimiz duaya kendimiz inanmıyormuşuz gibi geliyor bana. daha da ilerisi niyazda bulunduğumuzun kudretine şüphe karıştırıyormuşuz gibi geliyor. tabii ki olayların siyasi, ekonomik, güç ilişkili, gizli hesaplı, çıkarlı bir çok yönü var ama ettiğimiz duaların alemi şekillendirişini, aleme olan etkisini es geçmeyelim. bunca desteğe,güce rağmen İsraile karşı hala direnebilen bir topluluğun olması sizce akıl karı mı ? bunda bizim duamızın hiç katkısı yok mu? Olayları oturduğumuz yerden çaresizlikle izlemenin sonucu söylüyoruz tabii ki bunu bu hissiyatı , temiz niyetinizi, kasdınızı biliyorum size değil başta kendime de söylüyorum . duamızı küçümsemeyelim. inanmadan ettiğimiz bir dua neden kabul olsun ki ? Furkan 77'yi  hatırda tutalım.
selametle hayırlı cumalar
Haklısın kardeşim o kadar füzeye topa tüfeğe karşın sapan taşıyla direnen ve aslında bir destan yazan Filistinle karşı karşıyayız bunda kesinlikle O'nun kudreti ve duaların kabulü ayan-beyan karşımızda duruyor ama haşa O'nun kudretinden yana bir şüphem asla olmadı, yalnız benim sıkıntım kendi cürümlerimizin bolluğunda böylesine rahat yaşarken, o mazlum Müslüman kardeşlerimizin çektikleri sıkıntıların birçok Müslüman tarafından halen görülemeyişi ya da daha kötüsü göz ardı edilişi!... :(
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2012, 19:34:35 Gönderen: Ali(vuslat____) »

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: seyma (26 Kasım 2012, 20:11:50), kaf dagli (23 Kasım 2012, 23:34:50)
25 Kasım 2012, 19:10:15
Yanıtla #16
  • Has Moro
  • 110 Mesajı Toplam
    191 Kere Beğenildi
Alıntı yapamayacağım, hepinize vesselam.

Şunu eklemek istiyorum, boykot da kesinlikle küçümsenecek birşey değil. Ama birlik olup buna uyacak insan sayısı az malesef. Herkes bunun bilincine varıp satın aldığı ürünlerde seçici davransa inanın çok büyük zarar yaşarlar ve her işin maddiyatla, parayla, güçle ilgili olduğunu benimsemiş bu ülkeler çok şeyleri değiştirecektir bu sayede.
Biz bilinçli morocanlar topluluğu olarak kendimizden ve çevremizden başlayabiliriz.

Reyyan 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: seyma (26 Kasım 2012, 20:13:23), vuslat____ (26 Kasım 2012, 10:37:56)
26 Kasım 2012, 18:29:23
Yanıtla #17
  • Çaylak Moro
  • **
  • 41 Mesajı Toplam
    62 Kere Beğenildi
Aleyküm selam:)

dediğinde bir ölçüde haklısın Reyyan. Mavi Marmaranın hemen ardından taksimdeki mitingde birinin elinde boykot ürünlerinden bir içecek görmüştüm. pek bir ironikti yani.
ama umutsuzluğa kapılmamak da lazım. yeğenim, 4-4,5 yaş civarındayken amcası sana dondurma alayım mı demiş ama o istememiş. tabii amcası şaşkın bir şekilde ablama söylemiş durumu. yeğenim de ablamı kenara çekip demiş ki: anne aslında canım çok dondurma çekiyordu ama o bakkaldaki dondurma 'yahume dalı'ydı - yahudi malı demeye çalışıyor :D
arkamızdan böyle bir nesil geliyor yani. ben bakıyorum da beni bu bilinçle büyütmedi ailem. tam tersi babam benim korkumdan eve boykot ürünü almaz. ama bizden sonrakiler Allah'ın izniyle iyi geliyorlar. Allah'ın vaadi var umutsuzluğa kapılmamak lazım yani ;)

1924 feels distant like way before Christ..

hanizuh 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: reyyan_c (01 Aralık 2012, 17:27:56), seyma (26 Kasım 2012, 20:13:06), vuslat____ (26 Kasım 2012, 20:01:23)
26 Kasım 2012, 20:05:01
Yanıtla #18
Mavi Marmaranın hemen ardından taksimdeki mitingde birinin elinde boykot ürünlerinden bir içecek görmüştüm. pek bir ironikti yani.

Maşallah!!! yorum yok moro gerçekten öyle bilinçli olmak lazım...
yeğenim, 4-4,5 yaş civarındayken amcası sana dondurma alayım mı demiş ama o istememiş. tabii amcası şaşkın bir şekilde ablama söylemiş durumu. yeğenim de ablamı kenara çekip demiş ki: anne aslında canım çok dondurma çekiyordu ama o bakkaldaki dondurma 'yahume dalı'ydı - yahudi malı demeye çalışıyor :D

MAŞALLAH... :) helal olsun yiğenine... Allah onun ve onun gibilerinin çabaları yüzüne inşallah Müslümanların çektiği sıkıntıları sonlandırsın...

26 Kasım 2012, 20:19:32
Yanıtla #19
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
çok acıdır ki geçen sene okuldan bir ablamızın gördüğü muameleye çok üzülmüştüm. bu ablamız okul çapında pakistan yetimleri için çalışmalar yapıyor konferans veriyordu. müslüman gençlerini de bilinçlendirmeye çalışıyordu bir yandan. ama bazı kardeşlerimden öyle bir muameleyle karşılaştı ki ne zaman bahsetse gözleri yaşlarla doluyordu. ümmet bilinci bu ümmete unutturulmuş yazık. bazen öyle anlar geliyorki kardeşlerimize yardım etmeye çabalamaktan daha çok böyle insanlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. ve bu insanı yıpratıyor gerçekten

27 Kasım 2012, 10:24:49
Yanıtla #20
bazen öyle anlar geliyorki kardeşlerimize yardım etmeye çabalamaktan daha çok böyle insanlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. ve bu insanı yıpratıyor gerçekten

Ne yazık ki öyle şeyma hanım, ne olduğunu unutmuş insanlarla uğraşmaya çalışmaktan kardeşlerimize yardım etmeye fırsat bulamaz hale geldik. Bundan dolayı da milletimizde de aşk şevk kalmadı ne yazık ki. Ama yılmadan devam etmeye çalışmak önemlidir...

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: hanizuh (09 Aralık 2012, 14:12:27), seyma (29 Kasım 2012, 13:00:13)
09 Aralık 2012, 14:12:02
Yanıtla #21
  • Çaylak Moro
  • **
  • 41 Mesajı Toplam
    62 Kere Beğenildi
ben de alıntı yapmasam olur mu?? :D
amin ali/vuslat/ali(vuslat). ne diyeceğimi şaşırdım:)
haklısın şeyma ama yapmamız gereken kötü örnekleri değil iyi örnekleri çoğaltmak. vuslat(?olur mu?)'ın da dediği gibi yılmamak lazım.

bu arada kaf kusura bakma arada kaynamışsın:P sana teşekkür etmeyi unutmuşum. ben özellikle defend freedom'ı çok beğendim. teşekkür ederiz:)

1924 feels distant like way before Christ..

hanizuh 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: kaf dagli (24 Aralık 2012, 17:52:06)
09 Aralık 2012, 16:30:26
Yanıtla #22
ben de alıntı yapmasam olur mu?? :D
amin ali/vuslat/ali(vuslat). ne diyeceğimi şaşırdım:)

Sen nasıl istersen moro... Herkes genelde Vuslat olarak hitap ediyor.. Herkes burada kardeş gibi olduğu için ben oraya ismimi de ekledim, bilinsin diye... :)

10 Aralık 2012, 17:22:54
Yanıtla #23
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
haklısın şeyma ama yapmamız gereken kötü örnekleri değil iyi örnekleri çoğaltmak.

Elbette yapmamız gereken o... Müslümanım demenin ne gibi sorumluluklar getirdiğini bilmeyenlerin ya da bilmek istemeyenlerin gücümüz yettiğince gözlerini açmaya çalışmalıyız.

Etiket: