GönderenKonu: İSLAM İÇİN DEĞİL İNSANLIK İÇİN  (Okunma sayısı 5709 defa)

02 Kasım 2012, 22:08:45
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
İSLAM İÇİN DEĞİL İNSANLIK İÇİN

1 Kasım 2012 Perşembe günü, İHH Genel Merkezi'nde öğleden sonra saat 1’de, 6 Kasım 2012 tarihinde saat 9:30’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlayacak olan Mavi Marmara davasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu toplantıya katılmadan önce de dava için o gün orada olmayı düşünüyordum ama birçoğumuz gibi bu davaya ben de sembolik bir dava gözüyle bakıyordum. Şimdi iyi ki o toplantıya katılmışım diyorum, bildiklerimi mümkün olduğunca geniş kitlelere aktarmak istiyorum. Çünkü bu, insanlığın zaferidir ve bu zaferi kutlamaya her insanın hakkı vardır. Konuşmacı İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve dava avukatlarından Avukat Gülden Sönmez, İsrail’in bu davadan korktuğunu söylediğinde sevinçle karışık bir şaşkınlık yaşadım. Nasıl olabilirdi? İsrail! Hani şu dokunulmaz, kimsenin karşı çıkamadığı, her yerde eli ayağı olan, hem siyasi hem de askeri olarak sınır tanımayan İsrail! Sönmez, işte o siyasilerin, o askerlerin haksız olduğunun dünyaya kanıtlanmasından korktuklarını söylüyor. Olay esnasında aktarılan görüntülerin İsrail’in oyununu bozduğunu da belirtiyor. Sonunu bilmeden yoluna baş koyduğumuz bu davadan bu kadar çabuk(aslında belki de çok geç) sonuç alınabilmesi beni de en az sizler kadar şaşırttı. Hukuk süreci hakkında bilgi edindikçe mutluluğum kat kat arttı. İsrail’in defalarca tazminat ve özür teklifinde bulunduğunu, ikna etmek için çeşitli yollarla baskı yaptığını duyduğumda -toplantının konusundan kopmak pahasına- bizim basınımızın haberleri nereden aldığını merak edip kendi içimde yargıladım medyayı. Bütün bu baskı ve tekliflere rağmen bu olayın başlarına ne dertler açacağını düşünemeden haksız yere gemilerine baskın yaptıkları İHH İnsani Yardım Derneği, hiçbir teklifi kabul etmedi ve davasından da vazgeçmedi. Bu dava ne sadece Türklerin, ne de sadece müslümanların davası. Bu dava insan olan herkesin davası. “Sabah saat 9:30’da başlayacak olan duruşmanın öğleden sonra 4 gibi bitmesini bekliyorum” diyor Sönmez. Yani neredeyse gün boyu sürecek olan bu davaya günün hangi saatinde uygun olursanız gelmeye çalışın, hatta uygun değilseniz bile gelmeye çalışın. Siz gelemiyorsanız tanıdıklarınızı haberdar edin. Davamıza sahip çıkalım. Dünyanın gözünün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde olacağı bu günü hep birlikte en iyi şekilde değerlendirelim.           

Gülden Sönmez, hukuk alanının İsrail’in en çok kortuğu, çekindiği ve düzeltmeye çalıştığı alan olduğunu söylüyor. Uluslararası topluluktan, medyadan ve hukuktan korktuklarını söylüyor. Çünkü medya en güçlü mücadele aracıdır. İsrail bunu iyi biliyor ve bir o kadar da iyi kullanıyor. Ama kendilerine karşı kullanılması hoşlarına gitmemiş olacak ki Mavi Marmara isimli geminin antenini bozmadan gemiyi geri göndermemişler. Mavi Marmara olayları yaşandığında gemilerdeki bütün eşyalar gibi kayda alınan görüntülere de İsrail tarafından el koyulmuştu. Planları kendi senaryolarını yazıp dünyayı buna inandırmaktı. Canlı yayına engel olamadıkları için bu planı gerçekleştiremeyecek olmaları İsrail ordusunu o kadar kızdırmış ki Mavi Marmara’dan canlı yayın yapılmasını sağlayan anteni tekmelenerek içindeki parçaları un ufak etmişler. Bunu Mavi Marmara teslim edildikten sonra antene bir zarar gelmiş mi diye merak eden yetkililer açılması oldukça güç olan bu anteni uzmanlara açtırdıklarında görüyorlar. Antenle ilgili ilk karşılaştıkları manzaraysa antenin üzerindeki postal izleri!
Sol, liberal, yerli, yabancı ne kadar medya varsa hepsi bu davaya tanıklık etmek için hazırlanıyor. Dış medyanın bu davayı çok önemsediğini, canlı yayın yapabilmek için hazırlıklar yaptıklarını söylüyor Sönmez. Bizim medyamızın bu konuyu ağırdan aldığından yakınıyor.

Davadan vazgeçilmesi için İsrail, davanın avukatlarına ilk olarak 6 milyon dolar para teklifinde bulundu. Bunun zarar gören ailelere tazminat olarak dağıtılmasını isteyip üstüne özür de dileyeceklerini söylediler. Bu konudaki ikna(baskı) çabaları boşa çıkınca hukuk süresince dava açılmasın diye savcıya yönelik baskılarda bulundular. Bu baskılardan sonuç alamayınca savcıyı değiştirmek için çabaladılarsa da bu girişimleri de başarısızlıkla sonuçlandı. Sönmez bu dava için “İğne oyası gibi işlenmiş bir dava” diyor. Büyük bir titizlikle hazırlanmış iddianame dünya genelinde bu konuda açılmak istenen davaların hepsinden daha özel ve ayrıntılı. Davayı açma süresince birçok zorlukla karşılaşılmış, mahkeme koridorlarında kavgalar çıkmış ama İHH bu konudaki kararlı tavrını sürdürmüş ve sonuç olarak dava açılabilmiştir. Sönmez  ” Dava süreci düşünüldüğünde elde edilebilecek en büyük başarı bu davanın açılabilmiş olmasıdır.” diyor ve ekliyor “Hukuki dokunulmazlık kalkanını kırmak adına büyük bir sonuç”. Bu İsrail’e karşı çaresiz olunmadığının resmidir ve bütün dünya bu resmi görüp ümitlenmelidir. Kendi kurallarına göre kendi düzenini oluşturup bütün dünyayı bu düzene uydurmaya çalışan ve bunu yaparken kimsenin dediklerine kulak asmayan bu yapı karşısında çaresiz olmadığımız bilinmelidir.

Davanın sanıkları İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin "firari sanık" olarak yargılanacak. Duruşma, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden insan hakları gözlemcileri, medya mensupları, hukukçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından takip edilecek. Yaklaşık bin tane cübbeli avukatın ve 37 ülkeden toplam 490 yolcu ve şehit yakınının “müşteki-mağdur” olarak dahil olacağı bu davaya gelebilecek olan herkesin gelmesini istiyor Sönmez. İki yüzün üzerinde sembol bu dava için Türkiye’ye geleceğini teyit etti. Bütün dünyadan medya mensupları ve hukukçular dahil birçok insan davanın ilk duruşması için 6 Kasım 2012 Salı günü saat 9:30’da İstanbul Çağlayan Adliye binasının önündeki kalabalığa dahil olacak. Örnek dava olduğundan inceleme amaçlı davaya gelecek olan öğretim görevlileri ve öğrenciler de var.  Dava aralıklarla üç gün boyunca sürecek. Bu dava uluslararası bir dava olmakla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki davalara da örnek teşkil ettiği için bugünü uluslararası medyaya en iyi şekilde yansıtabilmemiz gerekiyor.  Çünkü dünyanın gözü bu örnek dava için Çağlayan Adliyesi’nde olacak.  “ Müslüman olan olmayan bütün yabancılarla ilgilenin” diyor Sönmez. Bu sayede davanın ne Türklerin ne de müslümanların davası olmadığını bütün dünyaya anlatarak insanlık namına atılmış büyük bir adım olduğunu göstermiş olacağız. Sönmez “Mavi Marmara giderken onlara sahip çıkmaya gidiyordu, bu davada da Gazzeli yetimler bize destek olmaya geliyorlar bu sefer. Birçok yerden insanlar bize destek olmaya geliyorlar, Türkiye'den yine bütün illerden katılım olacak. Öyle bir dava ki bütün dünyanın gözü bunun üzerinde.” diyor katıldığı televizyon programında.

Tepki Gösterme Değil, Hesap Sorma Günü!

Gülden sönmez “Bugüne kadar sadece yardım, infak, cihad (garip bir hale gelmiş) kavramlarıyla ve eylemlerle sınırlı kalmışız” diyor. Tepkimizi göstermemize rağmen elimizden birşey gelmemesine alışmışız. Bu yüzden birçok insan ilk bakışta bu davanın sembolik olduğunu düşünüyor. Bu konuda Sönmez, bir önceki gün katıldığı televizyon programında sunucunun kendisine bu soruyu yöneltmesi üzerine bu davanın somut, ciddi bir dava olduğunu, Interpoll’ün bülten yayınlayabileceğini, sanıkların çağırılıp yargılanacaklarını söylüyor. Tepkilerimize sonuç alamamaya alışmış olduğumuz için davanın ciddiyetini idrak edemiyoruz. Sönmez “Interpoll’ün kırmızı bülten yayınlaması bizim için çok iyi bir sonuç olur. Ama bu davanın 6-7 ve 9 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek ilk üç duruşması için böyle bir karar beklemiyoruz. Çıkarsa, süpriz olur. Daha önce hiç bir İsrailli için böle bir karar alınmamış, dokunulmazlık duvarını yıkmış olacağız.” diyor. Toplantıda gelen Interpoll’ün tutuklama kararına İsrail’in nasıl bir tepki vereceği sorusunaysa “İsrail suçluların iadesine taraf olduğu için, komutanların istenmesi durumunda yapacak bir savunması yok. Yine de iade etmek istemeyeceklerdir.” cevabını veriyor Sönmez.

İsrail Türkiye’yle arayı düzeltmeye çalışıyor. Bunun için çeşitli yollara başvuruyor. “Tazminat ödeyip özür dileyelim, davanın açılmasına engel olun” talebini baskıyla kabul ettirmeye çalışıyor. “İsrail’in Türkiye’deki eli o kadar kısa değil” diyor Sönmez. PKK ve Kürt meselesini kullanıyor.

En zengin Yahudi’yi arabulucu olarak göderdiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu arabulucuyla Ankara’da görüştükten sonra “Dedim ki üç şartımız var: İsrail özür dileyecek, tazminat ödeyecek, Gazze ablukasını kaldıracak” şeklinde bir açıklamada bulundu. İsrail’in ablukayla ilgili görüşü “Mısır kapısı artık açık, abluka kalktı” yönünde olsa da, Mavi Marmara avukatları deniz tarafındaki ablukanın kalkmasını istediklerini  söylüyorlar. Balıkçıların bile 3km’den uzağa gidemediklerini belirten Sönmez: Normal koşullarda deniz ablukası 12 mildir. İsrail’se bu sınırı hiçbir yasal dayanağı olmadan 40 mil olarak koymuş durumda. Üstelik abluka uyguladığını söylemesine rağmen Filistin, uluslararası sözleşmelerde işgal toprağı olarak geçmiyor.
            Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise İsrail’in hukuk alanına gelirse yenileceğeğini çok iyi bidiği şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Toplantının sonunda İsrail’in pasif olarak kalıp kalmayacağı sorusunu Sönmez “Gündemi başka yöne çekmek için terör eylemi gerçekleştirebilirler” şeklinde cevaplıyor. İsrail avukat gönerecek mi sorusunuysa “Tanımıyoruz imajı oluşturmak için avukat göndermeyeceklerini söylüyorlar” şeklinde cevaplıyor. Yine de net olarak birşey söylemeyerek bunun süpriz olacağını belirtip ekliyor “Birkaç süpriz beklentimiz daha var. Olursa büyük adımlar olur”.

İsrail Yardım Filosunun Yola Çıkmaya Cesaret Edebilmesine Kızdı

“İsrail yardım filosunun Gazze’ye gitmesine değil, bu amaçla yola çıkmasına kızdı.” diyor sönmez. Çünkü bu filoyla işine gelircesine kendi kanunlarını oluşturup kendisine karşı gelinememesine alışmış olan İsrail’e karşı çıkılmış oldu. “Şımarık bir çocuk” örneğini veriyor Sönmez İsrail için. Kendisine kimse birşey demiyor, kızmıyor, karşılık vermiyor. Birgün birisi gelip bir tokat atıyor. Bu durum karşısında çocuk şaşırıyor. İsrail de yardım gemilerinin yola çıkmaya cesaret edebilmesine bu şekilde şaşırıp kızdı.

İsrail, davanın avukatlarına siyasi bir sözcü aracılığıyla “Biz Türkiye’yle ön koşulsuz masaya oturmaya hazırız” diyerek bu hukuki süreçten ne kadar korktuklarını, davadan vazgeçilmesi için ne istenirse yapacaklarını söylemiş oluyor bir nevi. Bu olayla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu medyayla haber göndermek yerine kendileri gelsinler yönünde bir açıklamada bulundu.

İsrail inancı koruma güdüsüyle, savunma amaçlı olarak kendi başbakanları olan Benjamin Netanyahu’yu (siyasileri) suçlu gördü. Bu şekilde askeri bu suçtan sıyırmış oldular. Netanyahu “Askerler ne yaptıysa doğru yapmıştır” şeklinde açıklamalarda bulundu. Çünkü başlattıkları bu savaşı açık ve net bir şekilde “din savaşı” olarak görüyorlar. Askerlerin suçlu görülmesiniyse bu savaşta alınacak olan büyük bir darbe! Aynı korkudan dolayıdır ki komutanlarına açılan bu davadan vazgeçilmesi için yüklü miktarda paraları gözden çıkarıp her türlü anlaşmaya varız diyorlar.

Çabaları sonuçsuz kalan İsrail, bir adım daha ileriye giderek karalama kampanyaları başlatıyor. “İHH El Kaide’ye para aktarıyor”, “İHH yöneticilerinin mal varlığını biliyor musunuz?”, “İhh Suriye’ye silah gönderiyor” şeklindeki yalan haberlerle insanların desteğini kesmeye çalışıyor. “El Kaide davasını sürekli açık tutuyorlar, İHH’yı terör listesine almaya çalışıyorlar” diyor Sönmez. El Kaide’yle uzaktan yakından alakası olan insanları bir şekilde İHH ile ilişkilendirmeye çalışıyorlar.

Fatmanur ŞİRİN
            İHH İnsani Yardım Vakfı Yardım Gönüllüsü
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 19:48:45 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 5 Kullanıcı: -büşra (11 Ekim 2013, 20:17:58), büşra (13 Kasım 2012, 20:42:16), vuslat____ (06 Kasım 2012, 22:03:20), hanizuh (03 Kasım 2012, 18:35:10), kArAkiF (02 Kasım 2012, 22:51:28)
02 Kasım 2012, 22:16:31
Yanıtla #1
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
Bugün benim ümidim güçlendi morolar, bugün gözlerimde bir ışık var, bütün çaylar benden bugün, bugün dünyanın en mutlu insanı benim ve bu muazzam mutluluğu sizinle de paylaşmak istedim. Eminim ki bu yazıyı okuyunca siz de yanımda yerinizi alacaksınız.

Bir bayram daha var artık benim için, her zaman gülmesini istediğim o çocukların da artık gerçekten gülebilecekleri bir bayram, işin sonunu görür gibiyim, Allah kazasız belasız, hayırlısıyla tamamına erdirsin, Amin

Ne olursa olsun ben mücadelemi verecektim, birilerinin elinden tutmaya çalışacaktım, elimden geldiğince birilerine yol gösterecektim, önümden yürüyenleri takip edecektim, birilerinin benimle bu yolda yürümesini isteyecektim. Gayretimin ve sabrımın kaynağı ümidim olacaktı. Çünkü gün gelecek ve bu yaşananların hesabı sorulacaktı. O günün yakın mı uzak mı olduğunu bilmeden koyuldu başlar bu yola. Ama ne yalan söylim o günün “bu” gün olacağını rüyama ak sakallı dede girip söylese, dalga geçtiğini düşünerek sakallarını çekerdim “davama saygı göster” diye. Şüphesiz bu günlere gelinebilmesinde edilen duaların önemi büyük. Yürekleriniz dert görmesin morolarım, görmesin ki aklınıza gelen her an, tek bir cümle de olsa dua edebilin.

Bir ricada bulunabilir miyim sizden  morolar?   

Bu konuda sosyal paylaşım sitelerinde paylaşımlarda bulunarak ve tanıdığımız herkesi bilgilendirerek davaya destek olur musunuz?

Gelebilecek olanların gelmesi çok iyi olur, ama gelemeyecek olanlar da ellerinden geldiğince çok kişiyi bilgilendirirse çok çok daha iyi olur. Hem bakarsınız birilerinin gelmesine vesile olmuş olursunuz, hem de gelemeyecek olsalar dahi bu mutlu olaydan herkesin haberdar olmaya hakkı var diye düşünüyorum.

Bir de dualarınızı eksik etmeyin olur mu? Onlar bu davaların en iyi avukatları ve en güçlü koruyucuları.

Avukat Gülden Sönmez “Bu davaya gelmezseniz, on yıl sonra pişman olursunuz” diyor. “Çünkü bu davanın asıl sonuçları o zaman görülecek ve siz de: İşte ben bu davanın ilk duruşmasında oradaydım! diyebileceksiniz”

Allah davamızı hayırlı kılsın, yolumuzu açık etsin, bizi her türlü fitneden ve kazadan korusun, cümlemizi razı olduğu kullarından eylesin, Amin

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: -büşra (11 Ekim 2013, 20:18:08), vuslat____ (06 Kasım 2012, 22:03:09), kArAkiF (02 Kasım 2012, 22:51:40)
06 Kasım 2012, 19:17:16
Yanıtla #2
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı, Hakan Albayrak
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=83_VyL0uCGw" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=83_VyL0uCGw</a>

iddianaamenin tam metni aşşağıdaki ekte morolar
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 19:23:16 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 4 Kullanıcı: -büşra (11 Ekim 2013, 20:18:33), kaf dagli (07 Kasım 2012, 14:18:03), hanizuh (07 Kasım 2012, 12:23:23), vuslat____ (06 Kasım 2012, 22:03:26)
06 Kasım 2012, 19:36:47
Yanıtla #3
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
imza duvarında bizim de adımız vardı morolar :)
çok şükür kazasız belasız atlattık bu günü

3. ek hızını alamayan kalabalığın eseri :)
bu arada fotoğraf kaliteleri için kusura bakmayın, "her tel"le çektim :)
ne kadar da gülmüşüm öyle bi mesajda ben, nasıl bir mutluluktur bu!? bugün bana omuz atanlara bile gülümsedim!!
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 19:39:51 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 5 Kullanıcı: -büşra (11 Ekim 2013, 20:18:48), büşra (13 Kasım 2012, 20:42:34), hanizuh (07 Kasım 2012, 12:23:13), kArAkiF (06 Kasım 2012, 23:43:15), vuslat____ (06 Kasım 2012, 21:57:51)
06 Kasım 2012, 21:58:56
Yanıtla #4
imza duvarında bizim de adımız vardı morolar :)
çok şükür kazasız belasız atlattık bu günü

3. ek hızını alamayan kalabalığın eseri :)
bu arada fotoğraf kaliteleri için kusura bakmayın, "her tel"le çektim :)
ne kadar da gülmüşüm öyle bi mesajda ben, nasıl bir mutluluktur bu!? bugün bana omuz atanlara bile gülümsedim!!

Maşallah moro bizler gelemedik ama siz maşallah aratmamışsınız "El Moros"'u... Teşekkürler...

"We got all my moros in here
Put your hands up way high"
Out to change the game - el Moro
Withstand the pain - el Moro
Knock them out' the frame - el Moro
If ya don't settle for less - el Moro
Always God bless - el Moro
Take out the best - el Moro
We are Moro's - Outland Moro's

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: lilmoro (13 Kasım 2012, 11:25:32), kArAkiF (06 Kasım 2012, 23:43:43)
06 Kasım 2012, 23:44:15
Yanıtla #5
  • ~El Moro~
  • Yönetici
  • Üstad Moro
    • kArAkiF2
  • 285 Mesajı Toplam
    523 Kere Beğenildi
    • Türk Moroların Buluşma Adresi...
teşekkür ederiz morocan :D nasıl geçti biraz anlatsana biz gidemeyen morocanlarına :p

kArAkiF 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lilmoro (13 Kasım 2012, 11:25:34)
07 Kasım 2012, 00:22:40
Yanıtla #6
teşekkür ederiz morocan :D nasıl geçti biraz anlatsana biz gidemeyen morocanlarına :p
Evet moros gidemeyenler için biraz anlatın lütfen televizyondan biraz baktık ama sağolsun kanallar çok az gösterdiler...  :fools:

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lilmoro (13 Kasım 2012, 11:25:38)
13 Kasım 2012, 11:29:42
Yanıtla #7
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
televizyondan biraz baktık ama sağolsun kanallar çok az gösterdiler...  :fools:
harbi moro yaa!!
o kadar sinirlendim ki, yabancı sitelerde bile daha çok haber var, biraz bakınim de madem koyarım buraya link, kusura bakmayın baya yoğundum şu sıra
hayır Bülent Ersoy’un karnı ağrısa burnuna  burnuna sokarlar kameraları mikrofonları
spikerlere kafa atıp kameraların üstünde zıplamak istedim o meydanda (boink! boink! boink!)
bi de noldu
millet toplaşmış erkekler Türk bayrağı kızlar Filistin bayrağı tutuyorlar
slogan atıyorlar sürekli
o noktada da çok sıkıntı vardı
beni en fazla sinirlendirense “dişe diş, kana kan, intikam, intikam!” sloganı oldu
tutup çekesim geldi o bayrakları ellerinden
yürüyüşte de yapmışlardı aynısını Mavi Marmara’yı anma gününde
yani dişe diş, kana kan adalet ifade ediyor eyvallah
da intikam nedir ya!!
fıttıracaktım orda!!!
nerde görmüşler, kimden duymuşlar, sorsan İslam’ı temsil ediyorlar
BBC kameramanı yolumu kesti İngilizce biliyor musunuz röportaj yapabilir miyiz diye
ben ne diyim ki falan derken adam demesin mi “they say intikam intikam, as revenge”
kan beynime sıçradı orda ya
o kadar şeyin arasında adamın dükkatini o çekmiş, sormuş öğrenmiş anlamını
hayır o kadar insanın emeği var orda, dünyaya mesaj vermeye gelmişler sahip çıkalım bu davaya diye
şu kendini bilmezlerin yaptıkları şeye bakın ya!!

davaya gelince moro
490 tanık vardı ya, 6-7-9 Kasım’daki üç duruşma boyunca tanıklar dinlendi
bi karar çıkması beklenmiyordu zaten ilk dava için
önemli olan böyle bir davanın açılmış olduğunu dünyaya duyurabilmekti
çok uzun bi süreç olcak bu
kişilerin açacağı tazminat davaları olcak dolusuna
ek iddianameyle ilgili şunu da paylaşim
toplantıda avukat bi ismin daha ellerinde olduğunu söylemişti
İsrail bu ismi gizli tutuyor normalde demişti
Belki aranızdan karaktere aşina birileri vardır çünkü bu karakter Kurtlar Vadisi Filistin’deki psikopat komutan Moshe(Erdal Beşikçioğlu)
bize isim vermedi tabi, bu adamın adını, girdiği savaşları, babasını (ki o da zalim komutanlardan biriymiş) öğrenmişler
MİT’e göndermişler bu bilgileri, avukat MİT’ten ne cevap gelirse gelsin bu ismi ek iddianameye dahil edeceklerini söyledi

dualarınızı eksik etmeyin morolar
Allah bu davanın hayırlısıyla bittiği günleri görmeyi nasip etsin, Amin
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2012, 09:04:24 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: kArAkiF (15 Kasım 2012, 20:24:14), vuslat____ (14 Kasım 2012, 12:49:07)
14 Kasım 2012, 12:51:29
Yanıtla #8
harbi moro yaa!!
o kadar sinirlendim ki, yabancı sitelerde bile daha çok haber var, biraz bakınim de madem koyarım buraya link, kusur bakmayın baya yoğundum şu sıra
hayır Bülent Ersoy'un karnı ağrısa burnuna  burnuna sokarlar kameraları mikrofonları
spikerlere kafa atıp kameraların üstünde zıplamak istedim o meydanda (boink! boink! boink!)
bi de noldu
millet toplaşmış erkekler Türk bayrağı kızlar Filistin bayrağı tutuyorlar
slogan atıyorlar sürekli
o noktada da çok sıkıntı vardı
beni en fazla sinirlendirense "dişe diş, kana kan, intikam, intikam!" sloganı oldu
tutup çekesim geldi o bayrakla ellerinden
yürüyüşte de yapmışlardı aynısını Mavi Marmara'yı anma gününde
yani dişe diş, kana kan adalet ifade ediyor eyvallah
da intikam nedir ya!!
fıttıracaktım orda!!!
nerde görmüşler, kimden duymuşlar, sorsan İslam'ı temsil ediyorlar
BBC kameramanı yolumu kesti İngilizce biliyor musunuz röportaj yapabilir miyiz diye
ben ne diyim ki falan derken adam demesin mi "they say intikam intikam, as revenge"
kan beynime sıçradı orda ya
o kadar şeyin arasında adamın dükkatini o çekmiş, sormuş öğrenmiş anlamını
hayır o kadar insanın emeği var orda, dünyaya mesaj vermeye gelmişler sahip çıkalım bu davaya diye
şu kendini bilmezlerin yaptıkları şeye bakın ya!!

davaya gelince moro
490 tanık vardı ya, 6-7-9 Kasım'daki üç duruşma boyunca tanıklar dinlendi
bi karar çıkması beklenmiyordu zaten ilk dava için
önemli olan böyle bir davanın açılmış olduğunu dünyaya duyurabilmekti
çok uzun bi süreç olcak bu
kişilerin açacağı tazminat davaları olcak dolusuna
ek iddianameyle ilgili şunu da paylaşim
toplantıda avukat bi ismin daha ellerinde olduğunu söylemişti
İsrail bu ismi gizli tutuyor normalde demişti
Belki aranızdan karaktere aşina birileri vardır çünkü bu karakter Kurtlar Vadisi Filistin'deki psikopat komutan Moshe(Erdal Beşikçioğlu)
bize isim vermedi tabi, bu adamın adını, girdiği savaşları, babasını (ki o da zalim komutanlardan biriymiş) öğrenmişler
MİT'e göndermişler bu bilgileri, avukat MİT'ten ne cevap gelirse gelsin bu ismi ek iddianameye dahil edeceklerini söyledi

Allah bu davanın hayırlısıyla bittiği günleri görmeyi nasip etsin, Amin

Öyle moro bizim millette bazı insanlara "vur dersin öldür anlar"... :( Allah onları ıslah etsin ne diyeyim "intikam" nedir ya?... Bu olursa bizim onlardan ne farkımız kalır ki?!....

Amin moro inşallah hayırlısıyla sonuçlansın...

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lilmoro (16 Kasım 2012, 09:02:13)
16 Kasım 2012, 09:08:48
Yanıtla #9
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
İHH genel başkanı Bülent Yıldırım 14 Kasım çarşamba gecesi Fatih Camii önünde yapılan mitingde müjdeyi verdi morolar
dünya genelinde İsrail'e davalar açılmaya başlanmış

Allah Filistin'de zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren kardeşlerimizin de davaya baş koyan kardeşlerimizin de yardımcısı olsun, Amin
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2012, 09:19:57 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (16 Kasım 2012, 18:06:25)
16 Kasım 2012, 18:07:22
Yanıtla #10
İHH genel başkanı Bülent Yıldırım 14 Kasım çarşamba gecesi Fatih Camii önünde yapılan mitingde müjdeyi verdi morolar
dünya genelinde İsrail'e davalar açılmaya başlanmış

Allah Filistin'de zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren kardeşlerimizin de davaya baş koyan kardeşlerimizin de yardımcısı olsun, Amin
Allah en kısa zamanda bu davada uğraşan herkesi inşallah aydınlığın parıldadığı güzel günleri göstersin inşallah...

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lilmoro (20 Kasım 2012, 11:32:53)
26 Kasım 2012, 18:55:00
Yanıtla #11
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
bugün okulda arkadaşı beklerken hep gözümün takıldığı o panolardan birinde gözüme FİLİSTİN yazısı ilişince hemen koşup vakti geçti diye üzerine yapıştırılmış olan afişin bir kısmını (geri yapıştırmak suretiyle :)) söktüm
gördüğüm manzarayı sizinle de paylaşmak istedim
bilmiyorum nasıl karşılarsınız ama ben çok mutlu oldum
bir yandan da üzüldüm tabi tarihi geçmiş olduğu için, çünkü öğrenci kolektiflerine "adam gibi iş yapın, bakın biz nasıl destek veriyoruz size" mesajını verme şansını kaçırdım
ayrıca bu olayları sadece dindar kesmin davası olarak görmediğimizi de (her zaman söylüyoruz ama) uygulamalı olarak da göstermiş olurdum
tabi bunlar mutlu olmama engel olmadı :)

ziyaretçi morolar eki göremeyeceğinden şöyle de bir açıklama yapim, afiş şu şekilde morolar:
FİLİSTİN HALKI
YANLIZ DEĞİLDİR!
22 KASIM PERŞEMBE
12.30>LEVENT METRO ÇIKIŞI
(FİLİSTİN BAYRAĞI)
ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ

baya çıkardım ben oraya o afişi, sevinçten oluyor hep bunlar
utanmasam söküp odama asıcam
harbi ya! niye almadım ki ben onu??
şaka şaka, o kadar da değil :)

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (26 Kasım 2012, 19:57:41)
30 Kasım 2012, 09:40:09
Yanıtla #12
Arkadaşlar sonunda dünyanın gözü açılıyor galiba.... Birleşmiş milletler tarihinde Filistin artık daha statülü bir konumda. İsrailli heyet mosmor olmuş durumda... Allah daha güzel günleri göstersin inşallah...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TlBwW0aLkLA" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=TlBwW0aLkLA</a>

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: reyyan_c (01 Aralık 2012, 19:37:46), lilmoro (30 Kasım 2012, 23:12:25), kArAkiF (30 Kasım 2012, 18:59:12)
30 Kasım 2012, 18:59:32
Yanıtla #13
  • ~El Moro~
  • Yönetici
  • Üstad Moro
    • kArAkiF2
  • 285 Mesajı Toplam
    523 Kere Beğenildi
    • Türk Moroların Buluşma Adresi...
evet gerçekten çok güzel bir haber

kArAkiF 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (01 Aralık 2012, 19:32:31)
30 Kasım 2012, 23:36:52
Yanıtla #14
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
Allah daha güzel günleri göstersin inşallah...
inşallah moro inşllah
gerçi buna seviniyor olmak bir yandan da üzücü ama biz bardağa dolu tarafından bakalım...

Birleşmiş milletler tarihinde Filistin artık daha statülü bir konumda. İsrailli heyet mosmor olmuş durumda...
bu durumun somut bir sonucunu görebileceğimizi hiç sanmıyorum
en azından şimdilik
sonuç olarak bir şeyler yapılcak olsa zaten yapılırdı
ama bu bir adım mıdır?
evet, hem de oldukça büyük bir adım, hele de bu tek taraflı satranç oyunları için

şimdilik(hoş bir duygu olmasa da kendimi tutamıyorum) oyunun siyonistlerin kontrolünün dışına çıkması haricinde net bir sonuç göremicez
ama tabiki hiç yoktan iyidir, hamd olsun

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: vuslat____ (01 Aralık 2012, 19:33:06)
01 Aralık 2012, 19:36:20
Yanıtla #15
inşallah moro inşllah
gerçi buna seviniyor olmak bir yandan da üzücü ama biz bardağa dolu tarafından bakalım...
bu durumun somut bir sonucunu görebileceğimizi hiç sanmıyorum
en azından şimdilik
sonuç olarak bir şeyler yapılcak olsa zaten yapılırdı
ama bu bir adım mıdır?
evet, hem de oldukça büyük bir adım, hele de bu tek taraflı satranç oyunları için

şimdilik(hoş bir duygu olmasa da kendimi tutamıyorum) oyunun siyonistlerin kontrolünün dışına çıkması haricinde net bir sonuç göremicez
ama tabiki hiç yoktan iyidir, hamd olsun

Öyle moro öyle ama siyonistlere vurulacak olan her bir darbe dünya için oldukça büyük bir adımdır bence bu darbe de onların tek gözlerini değil suratlarını morartmış olduğu için ben (yine dediğin gibi hoş olmasa da) tutmadım kendimi sevindim valla ne yalan söyleyeyim... Ama sevincim Filistine verilen ufacık bir statü değildi. O kurulda Siyonist lerin yüzlerinin girdiği ifadeler içindi...

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lilmoro (03 Aralık 2012, 19:37:11)
03 Aralık 2012, 19:40:25
Yanıtla #16
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
sevincim Siyonist lerin yüzlerinin girdiği ifadeler içindi...
birdaha söyle moro
sevincim Siyonist lerin yüzlerinin girdiği ifadeler içindi...
birdaha :)

şunu da koyuvereyim en temelinden
http://www.ihh.org.tr/mavi-marmara-davasi-istanbulda-basladi/
kusura bakmayın, vakit bulup da adam akıllı bi tarama yapamadım sizin için

04 Aralık 2012, 11:08:50
Yanıtla #17
birdaha söyle moro, birdaha :)

şunu da koyuvereyim en temelinden
http://www.ihh.org.tr/mavi-marmara-davasi-istanbulda-basladi/
kusura bakmayın, vakit bulup da adam akıllı bi tarama yapamadım sizin için

:D sen iste moro, ben burada olmasam da söyleyebiliyormuşum!... :D

yok moro yok okumak isteyene yeter de artar bile bu adreste yazılı olanlar...

07 Mart 2013, 15:24:17
Yanıtla #18
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
hala ifade almaya devam edildiği için normalde bu ay yapılacak olan duruşma mayıs ayına ertelenmiş morolar

18 Mayıs 2013, 22:13:32
Yanıtla #19
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: -büşra (11 Ekim 2013, 20:19:29)
20 Mayıs 2013, 15:59:35
Yanıtla #20
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
Alıntı yapılan: Bülent Yıldırım(İHH Başkanı)
Mavi Marmara İsrail için sonun başlangıcı olacak

morolar bu duruşmada ya da bir sonraki duruşmada suçluların ifade vermesi için mahkeme tarafından çağrılması kararının çıkası bekleniyor, en azından davanın avukatları bu yönde bir beklenti içindeler

İsrail'den özrün gelmiş olması mahkemenin vereceği kararı etkiler diye düşünüyorum
İHH işin başından beri "ne özür, ne tazminat, ambargonun kaldırılıp suçluların cezalandırılmasını istiyoruz" diyor
ama mahkeme bu son gelişmelerden dolayı "istenilen alındı" fikriyle karar verebilir

ifade için çağrılmaları durumunda gelmezlerse yakalama kararı çıkarılması gerekiyor
çıkarsa Türkiye sınırlarından hiçbir şekilde giriş veya çıkış yapamayacaklar
ama bizim asıl beklentimiz BM'nin bu yönde bir karar vermesi
çünkü bu sayede bu durum Türkiye'yle sınırlı kalmayacak
amaç Interpol'ün yakalama kararı çıkarması, yakalandıklarında da Türkiye'ye teslim edilmeleri

"İsrail gibi bir devlet tabiki de komutanlarını saklayacaktır, Interpol bülten yayınlasa da o suçlular bizim elimize geçmez" diyebilirsiniz
ama asıl önemli olan zaten İsrail ordusunun komutanlarının büyük bir suç işlediğinin bütün dünyada resmi olarak kabul edilmesi

...orada, sorgu anında dahi bize aynen şu söylendi: "Buradan çıkacaksınız görünen o. Fakat Türkiye'de sizi öldüreceğiz"

bir de şöyle bir şey söylendi, İsrail ordusunda düzgün Türkçe konuşan askerler varmış!!!!
...

Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun koydukları tavır sonucunda özür geldi
ama özür geldi diye bu davanın üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz
abluka mutlaka kaldırılmalı
Türkiye'de davayı bitirmek için çabalayan bir çok zengin iş adamı "olabilir"
bir çok Amerikalı "olabilir"

http://www.objektifhaber.com/mavi-marmarada-5-durusma-173143-haber

bir de, bugün yine ordaydık hep birlikte :}
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2013, 21:56:37 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: -büşra (20 Ekim 2013, 11:28:07), vuslat____ (24 Mayıs 2013, 11:50:38)
09 Ekim 2013, 14:47:21
Yanıtla #21
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi

morolar sizinle şimdilik haber kanallarına gönderdiğim maili paylaşıyorum
davaya sahip çıkalım, yayalım, duyuralım
şimdiye kadar tutuklaama kararı çıkarılmış olmalıydı, daha önce yazdıklarımdan da görülebileceği üzere
bu sefer daha farklı bir durum söz konusu
hukuksal olarak tutuklama kararının çıkarılması gerekiyor ama hakim yurt dışına kaçtı!
mahkeme kararı çıkarmamak için çabalıyor, süreci uzatmaya çalışıyor, ya da zaman aşımı gibi hukuksal gerekçelerin gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyor da olabilir, çok bir bilgim olmadığı için ayrıntılı bir tahminde bulunamıyorum
kendi adıma hakimin rahatsız edildiğini düşünüyorum, yedek hakim bakacak davaya şimdilik, onun da bir karar vereceğini pek sanmıyorum

duruşma görülürken biz de Çağlayn Adalet Sarayı'nın önündeki meydanda bir kalabalık oluşturmayı düşünüyoruz
her duruşmada toplanılıyor zaten ama bu sefer tepki göstermek için bir araya geliyoruz
desteklerinizi ve dualarınızı esirgemeyin

Alıntı

Bilindiği üzere İsrail’in 31.05.2010 günü Gazze Özgürlük Filosu’na yaptığı saldırı sonucunda 9 insani yardım görevlisi hayatını kaybetmiş, bir çok yolcu da yaralanmıştı. İHH İnsani Yardım Vakfı, bu saldırının  suçlularını yargılamak üzere İsrail'e karşı "Mavi Marmara Davası"nı açtı.

10.10.2013 perşembe günü İstanbul Adalet Sarayı'nda davanın 4. duruşması görülecek.

Bu duruşmada hukuksal olarak tutuklama kararı çıkarılması bekleniyor. Hakim böylesi önemli bir duruşmada bulunması gerekirken şu anda yurt dışında, sebebi tutuklama kararı çıkarmamak gibi görünüyor. Bundan dolayı davayla ilgilenen yedek hakim de tutuklama kararı çıkarmayabilir.

Bu süreçte mahkemece sergilenen tutuma tepki olarak toplanan kalabalık farklı gösteri yöntemlerine başvuracak. Sebebiyse tutuklama kararının çıkarılmaması için hiçbir yasal dayanağın olmaması. Kalabalık, bu sürecin hızlandırılması için 10 Ekim perşembe günü saat 10:00-13:00 arasında İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanıp davaya sahip çıkacak!

elimizden geleni yapalım morolar, Alllah davamızı hayırlı kılsın, Amiin
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2013, 14:55:27 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: -büşra (11 Ekim 2013, 20:19:50)
18 Ekim 2013, 19:25:46
Yanıtla #22
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
gecikme için kusura bakmayın morolar
yoğunluktan dolayı yazamadım

-davada sonuç ne?
-dalga!!!

karar mart ayına ertelendi
apaçık oyalıyorlar başka açıklaması yok
daha önceki 3 duruşmada mahkeme salonuna girebilmek için önceden dilekçe vermiş olmak gerekiyordu
bu sefer biz de girebildik içeri

girdik de ne gördük, bir senedir dinlenen tanıkların tekrar dinlendiğini!
neymiş de tutuklama kararını verebilmek için tekrar dinleniyormuş
sanki ellerinde her birinin yazılı ifadesi yokmuş gibi!
üzerinden onca zaman geçmiş, tanıklar olayın ayrıntılarını hatırlayacak da mahkemeye anlatacak, dalga geçer gibi ya!!!!
tamam, eyvallah, çıkarması zor bir karar ama bu şekilde oyalamak gerçekten çok alçakça ve komik

ve sizinle ilk graffiti deneyimimi paylaşıyorum, pek başarılı olduğunu iddia edemem ama sonuç olarak yine hep birlikte oradaydık :}

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: vuslat____ (30 Ekim 2013, 00:25:02), -büşra (20 Ekim 2013, 11:27:53)
30 Ekim 2013, 00:28:53
Yanıtla #23
Bilindiği ve tahmin edilebildiği üzere normal şeyler bunlar lilmoro.
Kime sorulsa bu davada bu oyalamanın yaşatılacağını söyler gibi geliyor yani bana.

Ayrıca ilk olmasına rağmen oldukça başarılı bir deneyim olmuş.
Teşekkürler el-moros'u orada temsil ettiğin için.
Allah bu davada hayırlı sonuçlar versin inşallah...

Ali(Vuslat_Moro) 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: -büşra (01 Kasım 2013, 21:20:37)