Sanat & Kültür & Din & Spor > Spor

4 teknik adamdan 4 mesaj

(1/1)

outland_titi:
Lig TV'nin bir araya getirdiği 4 büyük kulübün hocası dün gece Süper Final ve geride kalan periyotla ilgili konuştu.

Meslektaşlarına göre daha fazla görüş bildiren Fatih Terim, Muslera'nın penaltısıyla ilgili eleştirilere çok sert yanıt verirken, Melo-Riera kavgasıyla ilgili kararını henüz vermediğini iletti. Fatih Terim'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

FATiH TERiM
"Muslera'nın penaltısını saygısızlığın ötesine götürenler var. 90'da kaleci kafa atmaya gidince kimse laf etmiyor. Neyi yanlış yaptık? Anlatın bir de onu bilelim. Bunlar söylenirken uçakta olmamız iyi oldu!"

¦ Muslera'nın penaltısını saygısızlığın ötesine götürenler var. Malesef kendi içimizden, top oynadığımız oyunculardan da bu eleştirilerin gelmesi üzüyor. 90. dakikada kaleci kornerde kafa atmaya gidince kimse laf etmiyor. Hiç yakışmadı tamam da, ne yakışmadı? Neyi yanlış yaptık? Oyun 3-0, küme düşenle alay mı ettik? Bunu söyleyenler neden olduğunu söylemiyor. Anlatın bir de onu bilelim. Bunlar
söylenirken uçakta olmamız iyi oldu!

¦ Galatasaray kötü olmasa bizi neden göreve çağırsınlar? Bence büyük kulüplerin mazilerinden gelen bir refleksleri var. Kötü durumlarda camia olarak tepki veriyorlar. Biz o tepkiyi aldık. Bu aşamada taraftarımız bizim çok yanımızda durdu.

¦ Florya düzelmeden, Galatasaray düzelmezdi. Yönetimimiz sağolsun bize bu yetkiyi tanıdı. Florya kendine geldikten sonra diğer sorunların üstüne gitmek kolay oldu.

¦ Bu sene en az yabancıyla biz oynuyoruz. Bizim yanlış yapma sıkıntımız yok. Eboue'yi aldık diye dayak yiyecektik! Bonservis bedeli nedeniyle eleştirildi.

¦ Elmander biz gelmeden alındı. Çok iyi bir iş yapıldı. Arda'nın gitmesi ise sürpriz oldu. Arda'nın yuvası burası. İstediği zaman buyursun. Benim için ayrılması üzücü oldu. Bir parantez de kalemize açmak lazım. Kalemizi de sağlama aldık. Ujfalusi ise her yerde oynayabilen bir isim ve en ucuzu o.

¦ Selçuk'un transferi öncesinde Amerika'ya gitmiştim. Onu almakla çok önemli bir iş yaptık. Trabzonspor'a da buradan teşekkür ediyorum. Çok karakterli bir oyuncu. Bence Taffarel de Hasan Şaş da, Ümit Davala da ve Scott da iyi transfer.

¦ Hepimize yeni sezon öncesi teklifler geliyor. Manchester City bizimle oynamak istiyor. Güney Afrika'da para kazanacağımız bir turnuva var ama önümüzdeki sezon planlaması netleşmediği için cevap veremiyoruz.

¦ İstikrarlı bir şekilde Play-Off'a karşı olduğumu söyledim. Artık buna gerek yok. Bu kadar puan farkının bir takımı şampiyon yapmadığı kesin. Can yoldaşım Abdurrahim Albayrak, bu durumu nasıl kaldıracak? Bunu da merak ediyorum. (Gülerek) Tansiyon sorunu beni endişeye sürüklüyor.

'Akşamları uyuyamıyorum'

"Gönül isterdi ki olmasın, ama Melo ile Riera arasında bir kavga yaşandı. Yerli-yabancı tüm oyuncular odama geldi. Açıkçası
daha karar vermedim, çünkü bize saygısızlık ettiler. Bunun disiplin cezası verilmiştir, veriliyor da... Yarın (bugün) yöneticilerimizle
konuşacağız. Melo en az 4 defa odama geldi. Bugünkü hareket de çok önemliydi, çok şaşırdım. İkisinin de çok üzüldüğünü
biliyorum. Zor bir durum. Ama prensipler uğruna birtakım şeyler feda edilebilir. Birkaç gün içerisinde kararımı vereceğim."

AYKUT KOCAMAN
"Bana Emre'yi anlatanlardan çok daha iyi tanıyorum onu. Olayın başka taraflara çekilmesi ayıp. Bel altına kaçan eleştiriler var. Başkana bağlanıyor durum. Bunları söyleyenler hakaret ediyor."

Aykut Kocaman, Şansal Büyüka'nın sorularına kısa yanıtlar vermeyi tercih etti. Fener'in teknik patronu, son haftalarda 11'de şans vermediği Emre Belözoğlu tercihiyle ilgili eleştirilere ise sert tepki gösterdi. Kocaman'ın açıklamalarının önemli bölümleri şöyle:

¦ 3 Temmuz sabahı başlayan soruşturma futbol ailesi adına sıradışı bir dönem yarattı. Olayların göbeğindeki takım Fenerbahçe oldu. 2 Temmuz'da Andre Santos'u göndererek Reto Ziegler'i almak bir güç gösterisidir. 4 Temmuz'da böyle bir şey yaşanırsa durum farklı algılanır. Oyuncularımızın gitmesi bizi kötü etkiledi. Lugano, Niang, Santos'u aradık.

¦ Lige takım savunması anlamında iyi başladık ancak ilerleyen dönemlerde defansta sıkıntılar yaşadık. Temel sorunumuz 34 maçta 34 gol yemek oldu.

¦ Kazanma serisi dönemlik bir şey. Olumlu da, olumsuz da olsa bence durum aynı. Şimdi 3 büyük takıma karşı kendi sahamızda oynayacağız. Yenilmezlik serisi üzerimizde baskı yaratmayacaktır.

¦ Sow çok geç geldi. Play-Off'ta bize katkı sağlayacağını düşünüyorduk. Her oyuncunun yaşayacağı temel sorunları yaşıyor. Bence 6 maçlık seride beklediğimiz katkıyı verecektir. Antrenman performansını sorarsanız, tam kapasitede olmadığını söyleyebiliriz. Bu 6 haftada o da yüksek bir ivme yakalayacaktır.

¦ Galatasaray karşısında öne geçtikten sonra geri çekilmiyorsunuz, rakip sizin üzerinize geliyor. Trabzon karşısında öne geçtikten sonra
yine rakip sizin üzerinize geliyor. Bizde her şey sonuçlara bağlı. Maç 1-0 biter şahane defans yaptık, 1-1 biterse kötü defans yaptık oluyor.

¦ Olayların kriz haline gelmesini seviyoruz. Bana Emre'yi anlatanlardan daha çok onu tanıyorum, biliyorum. Emre ile ilgili performans
eleştirilerinin haklı tarafı vardı. Olayın başka taraflara çekilmesi ayıp. Bel altına kaçan eleştiriler var. Başkana bağlanıyor durum. Bunları
söyleyenler hakaret ediyor. İnsanlarda ayıp duygusu kalmadı. Piyasamız, insanımız, biz buyuz. Kim ne diyorsa önemsemiyoruz.

¦ Sezon başlarken Play-Off'a karşı olduğumu söyledim. Bu sözümün arkasındayım. Ancak bugün maçları görünce heyecanlandım.

'Neden yabancı yasaklanmıyor?'

Kocaman, yabancı sınırlamasıyla ilgili düşüncesini belirtirken, "Yabancı konusu var ortada. Yine birtakım şeyler konuşuluyor. Ne olacak? Neden 6 yabancı var biliyor musunuz? Neden serbest bırakılmıyor, neden yasaklanmıyor? Oturup bunları konuşmalıyız" ifadelerini kullandı. Söz alan Terim ise, "Herkesin ekibi transfer çalışması yapıyor ama önümüzdeki sezon kaç yabancıyla oynayacağımızı
bile bilmiyoruz" dedi.

ŞENOL GÜNEŞ
"Orduspor'un düşmemeye oynarken 12, bizim ise zirveye oynarken 11 beraberliğimiz var. Sahamızda deplasmanlardan daha çok mağlubiyetimiz var. Kendimizi de eleştiriyoruz."

Şenol Güneş de Fatih Terim gibi sorulara uzun yanıtlar vermeyi tercih etti. Şike davası sürecinde en mağdur kulüp olduklarını savunan
Güneş, "Olayların içinde yokken, olayların içine girdik" dedikten sonra, takımıyla ilgili önemli tespitler ve özeleştiriler yaptı. Trabzon'un
hocasının mesajları şöyle:

 Aldığımız 56 puan var. 68 puan bile bizim için başarı olamazdı. Bu sene sıkıştırılmış bir lig içerisinde Trabzonspor'un zararı daha fazla oldu. Orduspor'un düşmemeye oynarken 12, bizim ise zirveye oynarken 11 beraberliğimiz var. Ayrıca sahamızda, deplasmanlardan
daha çok mağlubiyetimiz var. İyi oyuncularımız var ama verim alamadık. Bu konuda kendimizi de eleştiriyoruz. Puan kayıplarımızın üstü hiçbir şekilde kapatılamaz.

¦ Şike sürecinde asıl mağdur biziz. Olayların içinde yokken, olayların içine girdik. Lig bitmiş, Avrupa'ya gidememişsiniz. Bunun sonucunda oyuncularımızı da kaybettik. Takımın iskeleti bozuldu. Bosman kuralı bence çok yanlış. Kaybettiğimiz Türk oyuncuların yerine yenisini koyamadık. Çünkü daha iyileri yok.

¦ Şampiyonlar Ligi'nde savunmayı iyi yaparken, ligde hücuma döndük ve ayak uyduramadık. Rakibi yormak zorundasınız. Kaybetseniz bile rakibi bunaltmanız lazım. Son 4 haftada kaybımız daha az olsa, her şey farklı olabilirdi.

¦ Trabzon için futbol her şey demek. İşinden ve evinden daha önemli. Beklentiler büyüdükçe baskılar da büyüyor. Aldığınız iyi sonuçları daha sonra artıramazsanız sorun büyüyor. Geçen sene daha iyi durumdaydık ve bu sene bunun baskısını yaşadık. Bir de yanlış anlaşıldım. Sahaya atılan olayları hiçbir taraftar kabul etmez. Trabzon'da da İstanbul'da da. Ben bunu anlatmaya çalıştım.

¦ Trabzonspor Burak'ın ayağına bakmıyor. Burak sadece Trabzonspor'un bir oyuncusu. Kendisini geliştiriyor, biz sadece yardımcı oluyoruz. Belki Burak'ın daha önceki başarısızlıkları lehimize oldu. Şu andaki başarısı ise gelişimini engelliyor.

¦ Tolga yaşadığı baskıyı aştı. Onur da bizim için iyi bir kaleci. Onur uzun süre olmadığı için oynatmadık. Kupada oynatacaktık ama elendik. İkisinden de memnunum.

¦ Çok fazla para harcarsanız, çok fazla borcunuz olur. (Şansal Büyüka'ya hitaben, gülerek) Bu sizin suçunuz!

¦ Şu aşamada Süper Final'in süper maçlar şeklinde geçmesini istiyorum. Sahada her şeyin en üstüne çıkmalıyız. Bu gerçekleşirse mutlu olurum. Fenerbahçe sahasında kaybetsin isteriz. Bunun için oynayacağız. Onlar nasıl bizi yenmeye geliyorsa, biz de yenmeye gideceğiz.

'Kadıköy'deki baskı hakemi de etkiliyor'

"Fenerbahçe'nin sahasındaki baskı hakemi de etkiliyor. Trabzon'da bu olmuyor. Biz iç saha maçlarında dışarıdakinden daha fazla yenilgi aldık. Dolmabahçe de önemli ancak baktığınızda Galatasaray ve Fenerbahçe'deki baskı diğer statlarda olmuyor. Fenerbahçe'nin başarısı tabii ki var ancak birçok maçta hakem de çok etkide kalıyor ve Fenerbahçe kazanabiliyor."

TAYFUR HAVUTÇU
"Ligde 20-22 puan daha fazla toplamalıydık. Avrupa maçlarında daha iyi oynadık. Eksiklerimizi biliyoruz. Bu fırsatı avantaja çevirmek istiyoruz."

Şike davası süreciyle ilgili çok fazla görüş belirtmek istemeyen Tayfur Havutçu, travma yaşadıklarını ve Beşiktaş'ın saha içinde en fazla etkilenen kulüp olduğunu ifade etti. Kartal'ın hocası Süper Final'i bir fırsat olarak gördüklerini söyledi. Tayfur Havutçu'nun açıklamaları şöyle:

¦ Geçen sezon kupayı kazandık. Sonra Türk futbolu bir travma yaşadı. Bu süreçten herkes etkilendi ancak Beşiktaş'ın daha çok
etkilendiğini düşünüyorum. Bir takım teknik direktöründen ve futbol şube sorumlusundan ayrı kalıyor. Bu hiç kolay değil.

¦ Carvalhal göreve geldi. Sonrasında da yeni bir yönetim. Süper Final'i bir fırsat olarak görüyoruz. Yaşanan sıkıntılı süreci burada
unutturabiliriz. Her hafta her şey olabilir. Futbolcularıma inanıyorum. Özellikle bu süreçte iyi şeyler yapacağımızı düşünüyorum.

¦ Avrupa kupalarında Türkiye'ye puan kazandırdık. Ligde 20-22 puan daha fazla toplamamız gerekiyordu. Avrupa maçlarında daha
iyi oynadık. Eksiklerimizi iyi biliyoruz. Şimdi elimizde bir fırsat var. Bu fırsatı avantaja çevirmek istiyoruz.

¦ Oyuncularımın maç seçtiği iddiasına katılmıyorum. Lig maçı da, Avrupa maçı da, kupa maçı da aynıdır. Özellikle derbilerde ben takımımın iyi oynadığını düşünüyorum.

¦ Yerli-yabancı ayrımı yok. Lider takımı ağırlayacağız. Beyaz bir sayfa açıyoruz. Taraftarlardan isteğim, pozitif enerjiyle takımın arkalarında olmaları. Onların enerjisine ihtiyacımız var.

¦ Fernandes geçen sene başlarda uyum sıkıntısı yaşadı. Bu sezon performansını üst seviyeye çekti. Diğer Portekizliler'in de geçen sene dönem dönem iyi oynadığı maçlar var. Hepsi Türkiye'de kalmak istiyor. Sezon sonu Beşiktaş'ın çıkarlarına göre en doğru kararı vereceğiz. Ben onların Süper Final'de iyi oynayacağını düşünüyorum. Fernandes'e birkaç teklif var. Beşiktaş'ın çıkarlarına göre en doğru karar verilecek. Sezon sonu durumu değerlendireceğiz.

¦ 6 haftalık periyotta, futbola ilgi artacak. Süper Final, Temmuz'dan bu yana yaşanan sürecin iyi bitmesine vesile olacaktır.

'Almeida'nın yaptığına anlam veremiyorum'

"Almeida'nın yaptığına anlam veremiyorum. Uyarılarımızı yaptık ancak maç içerisinde anlık bir refleksle atıldı. Edu'yu alacaktık ama
fırsat kalmadı!" Şenol Güneş, Havutçu'nun bu sözleri sonrası, "Dünya Kupası'nda Tayfur oyuncumdu. İki defa oyuna alırken gol yedim.
Bazen oyun durmuyor kötü oluyor" derken, Fatih Terim ise şöyle konuştu: "Bu hafta
Baros giremedi bir türlü.
Oyuncularıma 'faul
yapın' dedim." Share This Topic on Social Networks
Tweet

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git