GönderenKonu: Didâr Olur  (Okunma sayısı 1984 defa)

02 Nisan 2012, 23:55:22
  • Çaylak Moro
  • **
  • 15 Mesajı Toplam
    21 Kere Beğenildi
kendi imzama koymuştum daha önce. bayıldığım zeka harikası bir şiiri paylaşmak istiyorum. :)

---

Yavuz Sultan Selim'in bu şiirinde aşağıda açıklandığı üzere; şiir soldan sağa okunduğu gibi sırasıyla birinci mısradan itibaren,bölünmüş kelimeleri alt alta getirdiğimizde yine anlam bütünlüğü bozulmadan şiir bütünlük içinde yukarıdan aşağı da sırasıyla aynen okunmuş olur.Şiir sanatında bu ilk ve tektir.Şimdi yukarıdan aşağıya okunur durumuna bakalım.

Sanma şahım/ herkesi sen/ sadıkhane / yar olur

Herkesi sen/ dostum sandın/ belki ol/ ağyar olur

Sadıkhane/belki ol/ alemde/ dildar olur

Yar olur/ ağyar olur/ dildar olur/ serdar olur

soldan sağa 1.mısra,yukarıdan aşağıya 1. sırayı
soldan sağa 2.mısra,yukarıdan aşağıya 2. sırayı
soldan sağa 3.mısra,yukarıdan aşağıya 3. sırayı
soldan sağa 4.mısra,yukarıdan aşağıya 4. sırayı
oluşturur ve şiir soldan sağa ve yukarıdan aşağıya sırasıyla anlam ve sıralama değişmeden okunur.

Günümüz Türkçesi ;

Şahım sen herkesi kendine sadık dost sanma
Sen herkesi dost sanma belki o düşmanın olur
Belki o kişi alemlerde sözü geçen olur
Dost olur düşman olur sözü geçen olur hükümdar olur.

Yavuz Sultan Selim Han bu beyiti Şah İsmail'e yazmıştır. Hikayesi şöyledir:

Yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. Aynı şekilde Şah İsmail'de de bu özellikler vardır. Sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. Bunu bilen Yavuz Şahın şahın bu özelliğinden yararlanmak ister. Tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. Hanlarda , Kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. Haber şaha ulaşır. Şah der ki çağırın birde benimle oynasın. Yavuz Şah'ı da yener. Şah sinirlenir ve Yavuz'a der ki: " sen edep nedir bilmez misin? Hiç şahlar mat edilir mi?" Elinin tersiyle Yavuza bir tokat atar. Şahın kızdığını anlayan Yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. İşte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. Ancak Şah İsmail hala onun Yavuz Sultan Selim olduğunu anlamamıştır.

Yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. Birkaç sene sonra Çaldıran'da Şah İsmail'i yener ve ona bir mektup gönderir. Mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: " atacaksan tokadı böyle atacaksın. "

alıntıdır.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2012, 20:30:04 Gönderen: LordOfTears »

Ebu Cehil ölmedi, kıtalar dolaşıyor.

LordOfTears 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: vuslat____ (23 Eylül 2012, 01:06:55), smyy (05 Nisan 2012, 21:16:37)
05 Nisan 2012, 21:16:22
Yanıtla #1
  • Moderatör
  • Has Moro
  • 151 Mesajı Toplam
    314 Kere Beğenildi
güzel paylaşım,teşekkürler :)

08 Nisan 2012, 16:19:16
Yanıtla #2
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 43 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
bu şiiri ilk edebiyat hocam sayesinde öğrendim ve çok sevdim :) sağol paylaşınımın için :)
sagopa kajmer'de gölge haramileri şarkısının sonunda bu şiiri alıntı olarak kullanıyo .dinlemenizi tavsiye ederim. hatta linkini atiyim :D

http://fizy.com/#s/1ap7uy

seyma 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: vuslat____ (23 Eylül 2012, 01:07:09), LordOfTears (08 Nisan 2012, 20:31:19)
08 Nisan 2012, 20:26:58
Yanıtla #3
  • Çaylak Moro
  • **
  • 15 Mesajı Toplam
    21 Kere Beğenildi
evet söylediğin iyi oldu ben de bir sagocu olaraktan uzun zaman beğenerek dinlemiş, ama kimin söylediğini, anlamını bilememiştim  :D sağolun yorumlar için :) bi de bişeyi unutmuşum onu eklicem sonradan farkettim

Ebu Cehil ölmedi, kıtalar dolaşıyor.

18 Eylül 2012, 22:56:05
Yanıtla #4
  • Hatırı Sayılır Moro
  • 177 Mesajı Toplam
    283 Kere Beğenildi
neden Osmanlı Padişahlarıyla ilgili birşey okuduğumda gaza geliyorum ben
hayır noluyor yani, fethe mi gidicem???
girmek istemiyorum bu konulara ama geçmişimiz üstünde içerden dışardan yapılan karalamaların bilinçaltımda oluşturduğu etkinin neden olduğu savunma mekanizması sanırım bu!

acaba kaynak nedir diye sorsam??

atacaksan tokadı böyle atacaksın.
söylemeden geçemedim, nedeni bilinmez bu da ayrı bi gaza getirdi beni :)
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2012, 22:59:29 Gönderen: lilmoro »

lilmoro 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: LordOfTears (16 Ekim 2012, 00:32:19)
Etiket: