Türk Moroların Buluşma Adresi - Tek Türkçe Outlandish Forumu OutlandishTR.com

Diğer Sanatçılar => Diğer Sanatçılar => Konuyu başlatan: lilmoro - 25 Ocak 2014, 21:26:56

Başlık: Native Deen Röportajı
Gönderen: lilmoro - 25 Ocak 2014, 21:26:56
(http://eskicidergisi.com/wp-content/uploads/2013/08/NATIVE.jpg)

1) Kısaca kendinizden, amaçlarınızdan nasıl biraraya geldiğinizden bahseder misiniz?

Native Deen 2000 yılında ortaya çıktı. MYNA (Kuzey Amerika Müslüman Gençler) adında bir organizasyonda tanıştık. Organizasyondaki etkinlik ve konferanslardan sonra, her kitle için şarkıları seslendirecektik. Birbirimizle nasıl tanıştığımızı ve ardından bir grup oluşturmaya nasıl karar verdiğimizi böyle açıklayabiliriz. Amacımız her yaştan insana günlük yaşantılarındaki baskı ve günahlardan kaçınmalarını ve inançlarını korumaları için ilham vermek. Ayrıca İslam hakkında çok bilgisi olmayan insanlara dinimiz hakkında küçük bilgiler vererek öğretmeyi istedik.

1) Can you tell us about yourselves, your goals and how you came together?


Native Deen started in the year 2000. We met through a organization called Muslim Youth of North America (MYNA). At the end of MYNA events and conferences, we would each perform songs for the audience. This is how we met each other and soon we decided to form a group. Our goal is to inspire people of all ages to keep their faith in spite of the pressures and temptations of daily life. We also want to teach people who do not know much about Islam a little about our religion.

______________________________________________________________________________________________________

2)İslam düşmanlığının yoğun olduğu bir yerde bu tarz müzikler yapmak ne tür zorlukları ve tepkileri beraberinde getirdi?

Biz Washington District of Columbia (Kolumbiya Bölgesi)nde yaşıyoruz ve burada diğer eyaletlere nazaran İslam düşmanlığı neredeyse hiç yok. İnançlarını düzenli bir şekilde yaşayan binlerce Müslüman olarak bizler hiçbir problem yaşamıyoruz. Her nasıl bir azınlık, çoğunluğun dininin farklı olduğu bir ülkede  inançlarını yaşarken sıkıntı çekse de müziğimizi duyan bir çok insan Müslüman olsa da olmasa da bizleri beğeniyor ve destekliyor.

2) In a country where hostility againts Islam is intense, what kind of hardships you faced and what kind of responses have you recieved making this kind of music?


We are in the Washington DC area and there is not as much hostility towards Islam as in maybe some other states. We have thousands of Muslims that practice their faith regularly without and problems. However any minority will hardship in practicing the faith in a country that is not of that religion. But most people who hear our music like it and support us – whether they are muslim or non-Muslims.

 ______________________________________________________________________________________________________

3)Parçalarınızda enstrüman olarak neden sadece vurmalı kullanıyorsunuz?


Native Deen'in müziğinin genel özelliği davul, birleştirilmiş enstrümanlar ve vokalden oluşmasıdır. İslam alimlerinin inançlarına göre üflemeli, telli ve metal enstrümanlardan uzak duruluyor. Gelecekteki albümlerimizde de sadece vokal ve bütün müziklerin ekli olduğu şekilde ayrı ayrı duyuracağız.

3) Why do you solely use percussion insturments in your songs ?

Native Deen's music typically features drums, synthesized instruments, and vocals. Due to the belief of the majority of the Islamic scholars on the matter, wind, string, and metal instruments are avoided. However in our future albums we will also release voice-only versions without any instruments and versions of songs with fuller music.

______________________________________________________________________________________________________

4)Müslümanlardan oluşan birçok müzik grubu var bunlardan hangilerini dinliyorsunuz?

Maher Zain gibi Awakening'e bağlı olan bir çok müzisyeni seviyoruz. Onlarla tanışma imkanını bir kere yakaladık. Onlar çok iyiler.

4) There are many Muslim music bands, which bands do you listen?

We like many of the artists from Awakening  such as Maher Zain. We get a chance meet them once and a while and they are very nice.

_______________________________________________________________________________________________________

5)Dünyanın birçok yerinde  müslümanlar zor şartlar altındalar. Müslümanların bu zorlu imtihanıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?


Dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan kardeşlerimize sürekli dua ediyoruz. "Life's Worth (Yaşam'ın Kıymeti)", "I am Near (Yakınım)" ve "Only Fear Allah (Sadece Allah'tan Kork)" gibi şarkılar yaparak onların bu durumlarını tartıştık.

5) At many places on Earth muslims live under heavy circumstances. What do you think of this hard trial muslims are facing?

We constantly pray for our brother and sister in other parts of the world. We have written songs that discuss their issues such as "Life's Worth" , "I am Near" and "Only Fear Allah".

______________________________________________________________________________________________________

6) Türkiye'deki dinleyicilerinize Eskici Dergi aracılığıyla ne söylemek istersiniz?

Türkiye'ye 2 kez gelme fırsatımız oldu ve oradaki kardeşlerimizle çok güzel vakit geçirdik. İstanbul'u seviyoruz ve inşaAllah İstanbul'un daha çok yerini gezeriz. Hatta Türkçe'den bir kaç kelimeyi hatırlıyoruz. "Sanchuk Guzelsin İstanbul! (Sen çok güzelsin İstanbul)" İstanbul'u seviyoruz.

6) Is there anything you would like to say to your Turkish followers via Eskici?


We have been to Turkey twice and it was really great meeting our brother and sisters in Turkey. We love Istanbul and we hope to visit more parts inshallah. We even remember a few words in Turkish – "Sanchuk Guzelsin Istanbul!" We love Istanbul.

_______________________________________________________________________________________________________

7) Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz, Türkiye'de sizleri tekrar görmek duasıyla diyelim  :)

Bizlerde öyle düşünüyoruz! Bir sonraki albümümüz için çalışırken ve 7/24 çevrimiçi görüntülü yayın kanalımız DEEN.TV için daha fazlasını üretirken bizlere de dualarınızı eksik etmeyiniz. Lütfen bizi facebook'tan www.facebook.com/nativedeen (http://www.facebook.com/nativedeen) adresinden takip edin. Teşekkürler!

7) Thank you for doing an interview with us, Hope to see you again in Turkey.

We hope so also! Please keep us in your dua as we work on our next album and also produce more for our 24/7 online video channel "DEEN.TV". Please follow us on facebook at www.facebook.com/nativedeen (http://www.facebook.com/nativedeen). Thank you!

Eskici Dergi'den alıntı (http://eskicidergisi.com/native-deen-roportaji/)